[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku hľadajú pred Jubilejným rokom svedkov viery
P:3, 24. 11. 2022 09:48, DOM

Bratislava 24. novembra (TK KBS) Na Slovensku začali pred Jubilejným rokom hľadať  svedkov viery (nenápadných svätcov). Uvádza to predseda Rady pre históriu Konfencie biskupov Slovenska (KBS), ktorým je nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

O Svätom roku 2025

Cirkev bude sláviť Svätý rok v roku 2025. Jeho prípravou a organizáciou je poverená Svätým Otcom Františkom Pápežská rada na podporu novej evanjelizácie. Svätý rok 2025 sa zaradí medzi pravidelné, alebo tzv. „riadne“ jubilejné roky. V Cirkvi okrem toho existujú aj mimoriadne jubileá, akým bol napr. Svätý rok milosrdenstva vyhlásený pápežom Františkom v období 2015 - 2016.

Jubileum v roku 2025 bude 27. riadnym jubileom v dejinách Cirkvi. Prvé jubileum vyhlásil Bonifác VIII. v roku 1300. Klement VI. v roku 1350 rozhodol, že sa budú sláviť každých sto rokov. Pavol II. bulou z roku 1470 stanovil, že jubileum sa má konať každých 25 rokov. Udalosti napoleonského obdobia zabránili Piovi VII. usporiadať svätý rok v roku 1800. Piovi IX. v roku 1850 zabránilo v zorganizovaní jubilea napätie po vzniku Rímskej republiky a dočasný exil. Neskôr však už mohol sláviť Svätý rok 1875, hoci z dôvodu prítomnosti talianskych vojsk v Ríme to bolo bez slávností otvorenia a zatvorenia Svätej brány. Riadne jubileá pokračovali v 20. storočí počnúc Levom XIII. v roku 1900. Ján Pavol II. vyhlásil Veľké jubileum 2000 pri vstupe do Tretieho milénia.

Spomedzi rôznych mimoriadnych jubileí môžeme okrem Svätého roka milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František, spomenúť aj jubileum z roku 1423, ktoré vyhlásil Martin V. pri príležitosti návratu pápežstva do Ríma po avignonskom vyhnanstve, jubileum vyhlásené Piom XI. v roku 1933 pri príležitosti 1900. výročia vykúpenia, jubileum vyhlásené Pavlom VI. v roku 1966 pri príležitosti ukončenia Druhého vatikánskeho koncilu a jubileum vyhlásené Jánom Pavlom II. v roku 1983 pri príležitosti 1950. výročia vykúpenia. A nedávno pápež František hovoril aj o ďalšom Jubileu vykúpenia v roku 2033.

Jubileum ponúka veriacim možnosť získať plnomocné odpustky pre seba alebo pre zosnulých; je to rok zmierenia a obrátenia, solidarity a oddanosti spravodlivosti v službe Bohu a svojim bratom a sestrám.

Svedkovia viery

S blížiacim sa Svätým rokom 2025 ustanoví Svätý Otec František Komisiu pre svedkov viery. Ako vysvetlil prefekt Dikastéria pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro, komisia podobného druhu už z vôle sv. Jána Pavla II. existovala aj pri Jubileu 2000, tentoraz však bude mať nie príležitostný, ale stabilný charakter.

Uviedol to na konferencii „Svätosť dnes“, ktorá sa konala v októbri na pôde Patristického inštitútu Augustinianum v Ríme. Potrebnosť tejto komisie vysvetlil aj nasledujúcimi slovami: „Svätosť nie je v očiach veriacich vždy okamžite viditeľná. Našou službou je na to upozorniť.  My svätých „nevytvárame“, ale pomáhame pápežovi pri rozlišovaní. Musíme ukázať, že svätosť nám nie je vzdialená, ale je to povolanie, ktoré sa týka každého. Nie je nevyhnutné, aby sme boli kanonizovaní, ale musíme odpovedať na výzvu k svätosti.“

Zapojenie na Slovensku

K tejto iniciatíve Svätého Otca sa pripája Občianske združenie Nenápadní hrdinovia, ktorú vedie František Neupauer.

Iniciatívu podporuje apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, Komunita Sant’Egidio a Rada pre históriu KBS, ktorá pozýva všetkých, ktorí cítia v srdci vďačnosť za životné príbehy ľudí, ktorí boli nositeľmi pravdy, slobody a vernosti svojmu povolaniu, aby vyplnili kontaktný formulár.

„V prípade jestvujúcej osobnosti týchto kvalít, treba vyplniť krátky formulár (kliknite tu), v ktorom predstavia základné údaje o človeku, ktorého považujú za svedka viery (nenápadného svätca) do 8. decembra 2022. Prípadne je možné poslať aj mail na adresu: info@november89.eu.

 

S vďakou za vašu ochotu, pozývame k spolupráci všetkých, ktorí cítia v srdci vďačnosť za životné príbehy ľudí, ktorí boli nositeľmi pravdy, slobody a vernosti svojmu povolaniu, aby sa tak aj Slovensko pripravilo dôstojne osláviť Jubilejný rok 2025,“ píše v sprievodnom liste nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, predseda Rady pre históriu KBS.( TK KBS, rph, ml; pz ) 20221124022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]