[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 04. 2024   Meniny má Fedor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V bratislavskej Dúbravke si pripomenuli prenasledovaných kresťanov
P:3, 24. 11. 2022 09:37, DOM

Bratislava 24. novembra (TK KBS) Farnosť Bratislava - Dúbravka sa v utorok 22. a stredu 23. novembra pripojila k celosvetovej iniciatíve Červená streda, ktorá poukazuje na porušovanie náboženskej slobody vo svete.

V utorok bola v Kostole Ducha Svätého diskusia s irackým kresťanom Fadim Gaggim z Ninivskej planiny, ktorý k nám v roku 2015 prišiel s celou rodinou a ďalšími 150 Iračanmi. Pochádzajú z kresťanského mesta Karakoš, ležiacom blízko Mósulu. Museli zo svojich domov utiecť pred Islamským štátom. 

Živá diskusia sa týkala života kresťanov v Iraku za posledných 20 rokov, prenasledovania a ničenie kostolov, ale aj viery v Boha, ktorá im pomohla odpustiť svojim prenasledovateľom. Fadi Gaggi ocenil minuloročnú návštevu pápeža Františka v Iraku, ktorá napomohla zmiereniu medzi ľuďmi. 

Predniesol aj modlitbu Otče náš v aramejskom jazyku, ktorým hovoril aj Ježiš Kristus. Veriaci sa na záver spoločne s dekanom, farárom Miroslavom Bederkom pomodlili za prenasledovaných kresťanov.  

V stredu veriaci obetovali modlitbu svätého ruženca na  úmysel pápeža Františka za trpiacich kresťanov. Kaplán Martin Uher slúžil na tento úmysel svätú omšu.

Expert na medzinárodné aspekty náboženskej slobody Marek Brenčič mal prezentáciu  o situácii prenasledovaných kresťanov v niektorých krajinách.

Kostol Ducha svätého bol vysvietený do červenej farby mučeníkov.

Zároveň je celý týždeň v kostole Ducha svätého umiestnená výstava  pápežskej nadácie ACN Slovensko – Pomoc trpiacej cirkvi o prenasledovaných kresťanoch. Ľudia si so záujmom prezerajú informačné panely o ich osudoch na Ukrajine, v Bosne i Hercegovine, Albánsku, Svätej zemi, Iraku, Sýrii, Číne, Nigérii, Egypte a ďalších ázijských i afrických krajinách.

TK KBS informoval Marek Brenčič( TK KBS, mbr, ml; pz ) 20221124021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]