[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Mali uniesli nemeckého misionára, ktorý je projektovým partnerom ACN
P:3, 22. 11. 2022 15:23, ZAH

Mali 22. novembra (TK KBS) V Mali uniesli nemeckého misionára, ktorý je projektovým partnerom ACN a venuje sa medzináboženskému dialógu. Medzinárodná pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi sa pripája k zdeseniu a smútku nad zmiznutím a pravdepodobným únosom misionára Hansa-Joachima Lohreho v Bamaku, hlavnom meste Mali, kde pôsobil viac ako tridsať rokov.

Kňaz nemeckého pôvodu zmizol v nedeľu 20. novembra po tom, ako slávil svätú omšu v kláštore rehoľných sestier v meste, potvrdil nadácii ACN člen Kongregácie afrických misionárov, známej aj ako Bieli otcovia.  Podľa toho istého zdroja nie sú o jeho zmiznutí žiadne ďalšie informácie ani podrobnosti, ale všetko nasvedčuje tomu, že ide o únos. Misionárovo auto našli opustené a kríž, ktorý nosil, ležal na zemi. O únoscoch ani ich motívoch zatiaľ nie je nič známe.

„Prosíme všetkých našich dobrodincov a priateľov o modlitby za skoré prepustenie otca Ha-Jo, ako ho všetci familiárne nazývajú. Otec Ha-Jo je mierotvorcom uprostred násilia a terorizmu. Naša nadácia v uplynulých rokoch podporovala jeho misiu, teraz potrebuje naše modlitby a solidaritu. Uisťujeme jeho duchovnú rodinu, afrických misionárov a rodinu Hansa-Joachima Lohreho v Nemecku o našej podpore. Spoľahnite sa na naše modlitby,“ hovorí Thomas Heine-Geldern, výkonný prezident ACN.

„Okrem modlitby ACN vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby urobilo všetko, čo je v jeho silách, na zastavenie drámy spôsobenej džihádistami, ktorá sužuje obyvateľov Sahelu, a to nielen v Mali, ale aj v susedných krajinách. Je to tragédia a otvorená rana tohto sveta,“ hovorí Heine-Geldern.

Otec Ha-Jo je projektovým partnerom ACN a zúčastnil sa na viacerých podujatiach ACN. Počas svojej misijnej návštevy vo Švajčiarsku pred necelým polrokom informoval dobrodincov ACN o situácii v Mali. „Prichádzajú v skupinách na motorkách a dediny musia s džihádistami podpisovať dohody. Ľudia majú zakázané zvoniť na zvonoch, piť alkohol a ženy musia chodiť zahalené.“

Nadácia ACN opakovane odsudzovala situáciu kresťanov v krajine, kde v centrálnej časti Mali operuje džihádistická skupina Katiba Macina, napojená na al-Káidu v islamskom Maghrebe (AQIM). Skupina má tiež operačné centrum v hlavnom meste Bamako.

Misionár si bol vedomý nebezpečenstva, ktorému pri svojej práci denne čelil: „Neviete, kedy a kde vás to môže zasiahnuť; ako Európania a belosi sme ľahkým cieľom a bolo nám povedané, že nás džihádisti sledujú.“ V niekoľkých rozhovoroch pre ACN však vysvetlil, prečo ho hrozba nebezpečenstva neodradila od toho, aby zostal v krajine: „Otázka ‚Kto som pre teba?‘ dáva nášmu životu zmysel a my vidíme, že nezáleží na tom, či žijeme dlho alebo krátko, či robíme veľa alebo málo, ale že to, čo robíme, má za cieľ urobiť svet lepším.“

Otec Ha-Jo si uvedomoval dôležitosť svojho poslania, ktorým bolo podporovať kresťansko-moslimský dialóg prostredníctvom vzdelávania laikov a rehoľníkov v oblasti islamských štúdií. „V súčasnosti sú v Mali silné fundamentalistické prúdy, ale drvivá väčšina chce jednoducho žiť v mieri. Preto je dôležité, aby sme udržiavali dobré vzťahy s moslimami v našom okolí. Kresťanom poskytujeme dôkladné znalosti o islame. Potom, keď sa vrátia do svojej komunity, môžu budovať mosty a nadväzovať kontakty s okolitými mešitami,“ povedal pre ACN počas svojej nedávnej návštevy centrály nadácie ACN v Nemecku.

ACN za posledné tri roky podporila viac ako 70 projektov v Mali, vrátane programu odbornej prípravy a zvyšovania povedomia pre evanjelizačných pracovníkov na nasledujúce štyri roky, ktorý zahŕňa aj stretnutia organizované Inštitútom pre islamské kresťanské vzdelávanie (IFIC) v spolupráci s otcom Hansom-Joachimom Lohrem.

Zdroj: ACN, Lucia Froncová( TK KBS, acn, lf, ml; pz ) 20221122031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]