[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Michalovce privítali eparchiálne stretnutie mladých z Košickej eparchie
P:3, 21. 11. 2022 15:40, DOM

Košice 21. novembra (TK KBS) Michalovce privítali eparchiálne stretnutie mladých z Košickej eparchie (18. - 20. novembra). Celý kráľovský víkend sviatku Krista Kráľa sa pre mladých eparchie niesol v hesle My SME MI, keďže Stretnutie Mladých Eparchie sa konalo práve v okresnom meste východného Slovenska – Michalovce, píše Richard Fučko.

Uzimených mladých, po dlhej ceste zo všetkých kútov eparchie, privítalo Gymnázium Pavla Horova, kde ich čakala registrácia, po ktorej sa odobrali do tried, ktoré sa im na dva dni stali ubytovňou. Dlho očakávaná večera spojila nielen starých známych, ale rozdelila mladých do siedmich skupiniek, v ktorých spoznali nových kamošov.

Nasledoval večerný otvárací ceremoniál plný tanca, spevu, drámy a modlitby. Motívom celého víkendu bola Panna Mária, keďže pápež pre tieto stretnutia vybral citát: „Mária vstala a ponáhľala sa.“ (porov. Lk 1, 39). Súčasťou programu bola aj iniciatíva mladej líderky Marianny Cinkaničovej „Je to aj tvoja vec“, v ktorej mladým predstavila sedem sfér, v ktorých sa mladý kresťan môže angažovať, a to nie len modlitbou – sú nimi Cirkev, Rodina, Vzdelanie, Umenie, Média, Politika a Financie.

Iniciatíva vyvrcholila modlitbou za Michalovce – Srdce Zemplína, v ktorej sa každá zo skupiniek modlila radostný ruženec za jednu zo sfér, kráčajúc ulicami mesta. Nakoniec sa všetky stretli pred Kaplnkou svätého Antona Paduánskeho na Hrádku, kopci uprostred Srdca Zemplína, ktorý symbolicky pripomínal cestu Márie, ktorá sa ponáhľala do hôr Ain Karemu pomôcť Alžbete. Na tomto vrchu prosili Máriu, Patrónku Zemplína, modlitbou molebenu pred plačúcou ikonou z Klokočova. Po návrate ich čakala modlitba polnočnice v provizórnej kaplnke postavenej v telocvični gymnázia.

V sobotu ráno navštívili mladých prví hostia - Martin Mekel a jeho tím z Gréckokatolíckej rómskej misie. V katechéze sa dotkli ich pastoračnej náplne, ilustrujúc, ako môže mať každý srdce otvorené pre toho druhého, bez ohľadu na farbu pleti alebo zázemie. Katechézu obohatili krátkym filmom z dielne Divadla Inšpirovaného Kristom v spolupráci s TV LUX.

Nechýbali ani rómske gospelové piesne a svedectvá služobníkov rómskej misie. Potom sa mladí - slepí pútnici so šatkami na očiach, vybrali na dobrodružnú cestu do Klokočova, kde im kňazi „vrátili zrak“ priamo pred klokočovskou ikonou. Po tomto ich privítal vladyka Milan Chautur, emeritný košický biskup, ktorí s nimi slávil archijerejskú svätú liturgiu a prihovoril sa im v homílii. Vyzval prítomných, aby sa nebáli angažovať v živote miestnej cirkvi, pretože mladé srdce je horlivé a plné elánu, ktorý dokáže dodať nové sily vyhoreným farnostiam.

Po obede v školskej jedálni gymnázia nasledovalo tzv. poobedie angažovanosti. Každý si mohol vybrať miesto, na ktorom toto poobedie strávi. Pestrý výber zahŕňal IPčko – psychologickú pomoc intervenčného tímu, ktorý prezentoval svoju prácu s Ukrajincami, ktorí utekajú pred vojnou; miestny FS Zemplín taktiež otvoril svoje dvere návštevníkom, ktorí mohli takto na vlastnej koži okúsiť kúsok zemplínskeho folklóru; milovníci kultúry a histórie si prišli na svoje v Zemplínskom múzeu; iní mohli spoznať, čo ukrývajú kláštorne múry redemptoristov a sestier Služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie; špeciálne formy pastorácie s praktickou ukážkou ponúkli hosťom na zimnom štadióne aj vojenskom útvare 22. mechanizovaného práporu.

Aby vzácnych hostí nebolo málo, pozvanie na veľkú večiereň v michalovskom farskom chráme prijal vladyka Peter Rusnák, bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie. Vladyku následne priamo v telocvični posadili do kresla Pater Peter Podcastu. Peter Paľovčík v priamom prenose tvoril podcast „naživo“, za účasti mladých a hostí.

Okrem klasických otázok padli aj otázky ohľadom kňazskej, či biskupskej služby, rozlišovania povolania a modlitby. Večer doplnila spevom Dáša Kostovčík s kapelou, ktorá predstavila tradičnú tvorbu i známe piesne z modlitebných knižiek – naspievané trochu inak. Zvyšok večera vyplnili rôzne spoločné tance, hry a aktivity.

Akousi predzvesťou nedele Krista Kráľa bola modlitba malého povečeria, ktorú sa pred polnocou mladí modlili v michalovskej bazilike minor. Počas modlitby zazneli aj prosby, ktoré mali možnosť písať na papieriky počas celého dňa. Pred odchodom, zo sviečkami presvetlenej baziliky do tmavých ulíc mesta, dostal každý požehnanie na dobrú noc, pred ktorým zaznelo evanjelium z nadchádzajúcej Nedele Krista Kráľa, ktorého zvesť mala mladých sprevádzať celou cestou až do spacákov.

Liturgickým vrcholom nedele bola archijerejská svätá liturgia v bazilike, ktorú slúžil arcibiskup Cyril Vasiľ, košický eparchiálny biskup. Mladí zaplnili nie len lavice na liturgii o 11:00 h, ale aj chór, z ktorého sprevádzali liturgiu spevom a piesňami. Prítomným vladyka v homílii ukázal význam oslavy Krista ako kráľa, jeho históriu, ako odpoveď pápeža Pia XI. na ideologické smery v roku 1925, vzrastajúce na troskách monarchií.

Oslava Krista ako kráľa bola tŕňom v oku mocných, ktorí tento sviatok chceli násilne potlačiť, avšak dosiahli pravý opak – vytvorili mučeníkov Krista Kráľa. Vladykovi za jeho slová a osobnú prítomnosť na záver poďakoval otec Milan Kmec, predseda Rady pre mládež Košickej eparchie. Poďakoval aj otcom redemptoristom, ktorí mládeži otvorili dvere svojho kláštora i baziliky.

Bodkou za celým kráľovským víkendom i Týždňom Cirkvi pre mládež bol program v mestskom kultúrnom stredisku, ktorý si pre hostí pripravili mladí z michalovského dekanátu. Dramatickým pásmom predstavili publiku odpovede na otázku Čo ak?, ktorou zodpovedali, ako by asi vyzeral svet, ak by Mária nepovedala áno, ak by Jozef neuveril slovu anjela, čo ak si človek vyvolí svoj plán a pohrdne Božím.

Na záver pozvali na pódium otca Maroša Rinika, michalovského dekana, ktorý poďakoval všetkým hosťom, ale najmä michalovskej mládeži, o ktorú sa pastoračne stará otec Emil Zorvan, za prípravu celého programu, ktorý ho veľmi oslovil. Sám sa pýtal otázku Čo ak?, aj seba, najmä počas rozlišovania povolania do kňazstva a počas sťahovania naprieč farnosťami. Symbolickú pochodeň SME odovzdali zástupcovia Michaloviec do rúk mládeže dekanátu Spišská Nová Ves, v ktorej sa bude konať kráľovský víkend v roku 2023.

Zdroj: TS KE, Richard Fučko( TK KBS, ts ke, rf, ml; pz ) 20221121033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]