[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev slávi na sviatok Obetovania Panny Márie deň klauzúrneho života
P:3, 21. 11. 2022 13:58, DOM

Bratislava 21. novembra (TK KBS) Katolícka cirkev slávi 21. novembra na sviatok Obetovania Panny Márie Svetový deň klauzúrneho života. Tento deň je tiež známy aj pod názvom Pro Orantibus („Za tých, čo sa modlia“). „Pamätajme dnes v modlitbe, ale aj nejakým konkrétnym spôsobom na tých, ktorí žijú klauzurovaným spôsobom života v našej krajine. Ak je to možné, zvážte dnes možnosť poslať im nejaký prejav vďačnosti (napr. list, SMS alebo e-mail) alebo pošlite finančnú či materiálnu pomoc niektorému klauzúrnemu spoločenstvu, ktoré poznáte,“ avizuje portál Zasvätený život. Zoznam takýchto spoločenstiev na Slovensku je TU.

Pápež František, ktorý tento deň ustanovil, pripomína, že „je vhodnou príležitosťou poďakovať Pánovi za dar toľkých mužov a žien, ktorí žijú v kláštoroch či pustovniach a odovzdávajú sa Bohu v modlitbe a tichej práci.“ Od svojho zvolenia zdôrazňoval dôležitosť klauzúrneho kontemplatívneho života v poslaní Cirkvi. V nedávnej apoštolskej konštitúcii Vultum dei quaerere Svätý Otec napísal, že tí, ktorí zasvätili celý svoj život kontemplácii Boha, „sú živým znakom a svedkami vernosti, s ktorou Boh v udalostiach dejín pokračuje v zachovaní svojho ľudu“.

Emeritný pápež Benedikt XVI. v roku 2006 povedal, že kontemplatívne kláštory, hoci „zdanlivo neužitočné, prinášajú dobro všetkým vrátane tých, ktorí nevedia o ich existencii“ a „ponúkajú sa človeku ako oázy, v ktorých môže dokonalejšie čerpať z prameňov Ducha a utíšiť smäd na svojej ceste“. Mária, predstavená v chráme, je podľa neho prorockým obrazom všetkých, ktorí v rehoľnom zasvätení ponúkajú svoj život na Božiu oslavu a na obrátenie sŕdc. Preto sa v tento deň tradične slávi ako Deň pro orantibus, čiže Deň klauzúrnych sestier.

Zdroje: www.zasvatenyzivot.sk / www.tkkbs.sk( TK KBS, zz, ml; pz ) 20221121028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]