[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensku zorganizovali štafetu na podporu chudobných v Burkina Faso 
P:3, 21. 11. 2022 13:01, DOM

Bratislava 21. novembra (TK KBS) Na Slovensku sa konal štvrtý ročník 24 hodinovej pohybovej štafety pre podporu chudobných rodín v Burkina Faso. So spoločným mottom „Pohybom pre dobro druhých“ beh iniciovali mladí, angažovaní laici zo Združenia katolíckeho apoštolátu pallottínov. Zápal pre dobrú vec ich vnútorne motivoval nespať ale kráčať, behať, plávať, cvičiť pre chudobných aj v noci. 

„Bežať za tých, ktorí už nemôžu, nevládzu lebo majú diabetes, chorobu získanú väčšinou životným štýlom a zároveň upozorniť na paradox chudoby v Afrike podporou konkrétného projektu pre dobro chudobnýc. Cieľom bolo pohybom spropagovať a podporiť dobrú vec. Poukázať na nespravodlivosť vo svete. Na paradox dostatku a nedostatku. Nato, že veľa krajín vo svete sa má až tak dobre, že sa dokážeme prejedať, byť obézni, žiť konzumný život,“ povedal Tomáš Rusňák, hlavný koordinátor podujatia. Tento rok vybrali podporu konkrétného projektu s názvom Daruj vodu. 

O čo išlo?

Nadšenci pohybu z rôznych kútov Slovenska vytvorili virtuálnu nepretržitú 24 hodinovú štafetu pohybu. Niektorí behom, chôdzou, plávaním, cvičením alebo bicyklom. Zapájali sa jednotlivci, dvojice či celé rodiny. Virtuálne si odovzdávali štafetu prostredníctvom videí alebo fotografii, pri začatí aj ukončení ich úseku v štafete. 

Príkladom spolupráce bol aj ekumenický rozmer štafety, nakoľko účastníci neboli primárne katolíci, ale rôzneho vierovyznania. Dokázali však spolu spojiť svoje sily, upriamiť pozornosť na núdznych. Spoločným cieľom, prečo to všetci robili, bolo spojiť sa spolu za dobrú vec, podporiť konkrétny projekt pre dobro chudobných, propagovať chudobu detí a rodín v Afrike, zviditeľniť či dať do pozornosti túto iniciatívu.

Každý zapojený účastník štafety si svoj úsek užíval, niesol v srdci dobrý úmysel a motiváciu toho prečo sa pohybuje aj v daždivom či veternom počasí. Všetci zúčastnení sa jednohlasne zhodli, že radi sa zapoja do dalšej štafety „pohybom pre dobro druhých“ Mnohí podporili tento projekt aj finančným príspevkom.

Čo je projekt Daruj „vodu“?

Cieľom projektu je vyvŕtať studňu pre komunitu sv. Štefana v dedine Kenfange a pozdvihnúť tak zdravotnú a životnú úroveň. V dedine, kde nie je elektrina ani voda, žije 168 rodín. Väčšinou ide o viacpočetné rodiny. Obyvatelia musia chodiť po vodu niekoľko kilometrov.  Aktuálny projekt zahŕňa vrt studne a mechanické, ručné čerpadlo. V budúcnosti môžeme nainštalovať solárne panely a elektrické čerpadlo, čo si vyžaduje ďalšie investície. Vidíme to ako víziu projektu v ďalšej fáze. Bližšie informácie je možné nájsť na stránke voda.amazi.sk

TK KBS informoval Tomáš Rusňák( TK KBS, tru, ml; pz ) 20221121026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]