[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák daroval opátstvu relikvie sv. Andreja Svorada a Beňadika
P:3, 21. 11. 2022 12:04, ZAH

Maďarsko 21. novembra (TK KBS) Pri príležitosti liturgickej spomienky na sv. Aniána, biskupa a spolupatróna Benediktínskeho opátstva v Tihány v Maďarsku, navštívil 17. novembra 2022 toto posvätné miesto nitriansky biskup Mons. Viliam Viliam Judák sprevádzaný biskupským vikárom pre maďarských veriacich Mons. Zoltánom Ďurcsom, rektorom UPC Ľubomírom Hladom a vicerektorom Kňazského seminára sv. Gorazda  Miroslavom Šidlom.

Spolu s benediktínmi žijúcimi v opátstve Tihány pod vedením miestneho konventuálneho priora Jeremiáša Mihályiho tam v konventuálnom Kostole sv. Márie a sv. Aniána celebroval slávnostnú svätú omšu, počas ktorej odovzdal priorovi relikvie nitrianskych benediktínov a diecéznych patrónov sv. Andreja Svorada a Beňadika, ktoré boli následne slávnostne umiestnené na oltári svätého Benedikta.

V homílii biskup Viliam Judák vyzdvihol osobnosť sv. Aniána v historickom kontexte cirkevných dejín, jeho mierové aktivity, organizačné schopnosti a otcovského ducha. Na záver slávnosti sa nitriansky biskup Judák modlil za spoločenstvo veriacich v maďarskom Tihány a prior Jeremiáš Mihályi za veriacich Nitrianskej diecézy.

Sv. Anián pochádzal zo vznešenej rodiny, ktorá sa do Viedne presťahovala z Uhorska. Istú dobu žil ako pustovník a potom sa presťahoval do Orléans vo Francúzsku. Do tohoto mesta ho prilákala povesť o svätosti miestneho biskupa Evurciusa, ku ktorému zvoleniu prispel zázrak. Evurcius sa potom, čo poznal vlastnosti a čnosti Aniána, postaral sa o doplnenie jeho vzdelania a vysvätil ho za kňaza.

Neskôr sa Anián v Orléans stal biskupom a mesto mu vďačí za záchranu v dobe invázie Húnov vedených Attilom, ktorí ho v roku 451 obliehali. Ako mocné prostriedky k oslobodeniu mesta sú martyrológiom pripomínané Aniánove naliehavé modlitby plné dôvery v Boha a jeho slzy. Sv. Anián neskôr vystriedal biskupa Evurcia a stal sa orleánskym biskupom.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20221121022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]