[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Nemecka absolvovali v Ríme návštevu Ad limina apostolorum
P:3, 21. 11. 2022 11:55, ZAH

Vatikán 21. novembra (RV) Na pravidelnej návšteve ad limina apostolorum bolo minulý týždeň v Ríme 62 biskupov Nemecka. Vo štvrtok 17. novembra mali rozhovor so Svätým Otcom a v nasledujúci deň sa zúčastnili na medzidikasteriálnom stretnutí za účasti vedúcich kľúčových úsekov Rímskej kúrie. Stretnutie bolo už dlhšie plánované ako príležitosť spoločne sa zamyslieť nad prebiehajúcou Synodálnou cestou v Nemecku.

Ako sa uvádza v spoločnom komuniké, v „perspektíve otvoreného a bratského zdieľania odznelo viacero návrhov, ako napríklad návrh na uplatnenie moratória na nemeckú synodálnu cestu, ktorý nenašiel priestor, a návrh na podporu ďalšej reflexie a vzájomného načúvania vo svetle vzniknutých nejasností“. Text komuniké prinášame v plnom znení.

Spoločné komuniké Svätej stolice a Konferencie biskupov Nemecka / 18. novembra 2022

Dnes 18. novembra dopoludnia sa uskutočnilo medzidikasteriálne stretnutie v priestoroch Inštitútu Augustinianum v Ríme, na ktorom sa zúčastnili vedúci niektorých dikastérií Rímskej kúrie a 62 biskupov Katolíckej cirkvi v Nemecku, prítomných v Ríme na návšteve Ad limina apostolorum.

Stretnutie bolo už dlhšie naplánované ako príležitosť spoločne sa zamyslieť nad Synodálnou cestou prebiehajúcou v Nemecku, zvolanou s cieľom reagovať na prípady sexuálneho zneužívania maloletých zo strany duchovných.

Stretnutie moderoval štátny sekretár, Jeho Eminencia kardinál Pietro Parolin, ktorý v úvode pripomenul puto spoločenstva a lásky, ktoré spája biskupov medzi sebou navzájom a s Petrovým nástupcom, a so zdôraznením dôležitosti stretnutia ako momentu podelenia sa a milosti, jednoty v rozdielnosti, spomenul obavy, ktoré Synodálna cesta vyvoláva a poukázal na riziko „reforiem Cirkvi a nie v Cirkvi“.

Štvrtkové stretnutie s pápežom

Jeho Excelencia Mons. Georg Baetzing, biskup Limburgu a predseda Konferencie biskupov Nemecka, vo svojom úvodnom príhovore ponúkol interpretáciu prác nemeckej Synodálnej cesty a zdôraznil jej ducha, založeného na počúvaní Božieho ľudu a na bolesti zo zneužívaní, spáchaných členmi kléru. Mons. Baetzing okrem toho menoval aj témy, o ktorých sa diskutovalo na zasadaniach: Moc a rozdelenie moci v Cirkvi - Spoločná účasť a misijné plánovanie; Kňazský život v súčasnosti; Ženy v službách a úradoch Cirkvi; Žiť vo vzťahoch, ktoré fungujú – Žiť lásku v sexualite a vo vzťahu páru. Na koniec Jeho Excelencia ocenila prácu synody, ktorú Svätý Otec zvolal pre celú Cirkev, i rozhodnutie predĺžiť jej trvanie.

Nasledovali teologické relácie Eminencií kardinálov Luisa Francisca Ladariu, prefekta Dikastéria pre náuku viery a Marca Ouelleta, prefekta Dikastéria pre biskupov, ktorí sa úprimne a jasne vyjadrili k obavám a výhradám týkajúcim sa metodológie, obsahu a návrhov Synodálnej cesty a navrhli, v prospech jednoty Cirkvi a jej evanjelizačného poslania, aby sa požiadavky, ktoré sa doteraz objavili, zahrnuli do Synody univerzálnej Cirkvi.

V otvorenom dialógu následne vystúpili s príspevkami početní nemeckí biskupi i predstavitelia Kúrie. Ukázala sa tak dôležitosť a tiež naliehavosť definovania a prehĺbenia niektorých zdôraznených tematík, napr. tých, ktoré sa týkajú štruktúr Cirkvi, posvätnej služby a prístupu k nej, kresťanskej antropológie atď. Súčasne sa ukázalo, že všetci si plne uvedomujú, že sú na ceste s celým svätým a trpezlivým Božím ľudom, a to aj v konfrontácii rozličných postojov. Práve v tomto zmysle mnohé vystúpenia poukázali na ústredné postavenie evanjelizácie a misie ako konečného cieľa prebiehajúcich procesov, ako aj na uvedomovanie si, že niektoré témy nie sú k dispozícii.

V tejto perspektíve otvoreného a bratského podelenia sa bolo predostretých viacero návrhov, ako napríklad návrh na uplatnenie moratória na nemeckú Synodálnu cestu, ktorý nenašiel priestor, a návrh na podporu ďalšej reflexie a vzájomného načúvania vo svetle vzniknutých nejasností.

Na záver kardinál štátny sekretár vyjadril svoje ocenenie diskusie, ktorá nebola formálna, ale potrebná a konštruktívna, a ktorú „nebude možné nebrať do úvahy“ pri prebiehajúcich procesoch. Zhodli sa na nevyhnutnosti pokračovať v nasledujúcich mesiacoch vo vzájomnom načúvaní a dialógu, aby mohli prispieť k obohateniu nemeckej Synodálnej cesty a univerzálnej Synody Cirkvi.

Preložila: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News( TK KBS, RV zk, jb, ml; pz ) 20221121019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]