[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius Girasoli v slovenskom kolégiu v Ríme: Nielen veriaci, ale vierohodní
P:3, 16. 11. 2022 13:15, ZAH

Rím 16. novembra (RV) Pápežské slovenské kolégium sv. Cyrila a Metoda v Ríme navštívil v utorok 15. novembra apoštolský nuncius v Slovenskej republike Mons. Nicola Girasoli. Zoznámil sa so životom kolégia a slávil svätú omšu spolu so slovenskými kňazmi, rehoľnými sestrami a laikmi pôsobiacimi vo Večnom meste. V homílii ich povzbudil k intenzívnej práci na budovaní a obnove vierohodnosti Cirkvi.

Rektor kolégia Pavol Zvara medzi prítomnými osobitne privítal veľvyslanca SR pri Svätej stolici Mareka Lisánskeho, pracovníkov Slovenského historického ústavu v Ríme, ako aj dvojicu amerických kňazov so slovenskými koreňmi, ktorí sú práve na návšteve Večného mesta: Robert Siffrin je predsedom Konferencie slovenského kléru v USA a Peter Polando je kaplánom Ženskej slovenskej katolíckej jednoty a bývalým predsedom Združenia slovenských katolíkov v USA. V úvodnom slove rektor Zvara pripomenul aj pamiatku nedávno zosnulého kardinála Jozefa Tomka.

Pri svojom prvom stretnutí so slovenskou komunitou v Ríme sa nový nuncius najprv podelil s tým, ako po príchode do Bratislavy postupne absolvoval zdvorilostné návštevy, pri ktorých zakaždým dostal otázku, s akou agendou prichádza: „Ako nuncius nemám program, nemám agendu, mojím programom je evanjelium, slovo, ktoré nám Pán zanechal. Poslanie a služba nuncia je jednota, kráčať spoločne ako Cirkev, s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi, rehoľníčkami, s Božím ľudom,“ uviedol 65-ročný Mons. Nicola Girasoli, ktorého Svätý Otec vymenoval za nuncia na Slovensku 2. júla.

„To, čo dnes potrebujeme, je nielen byť veriacimi. Pápež František nám to neustále opakuje: musíme byť vierohodnými. Vierohodnosť je veľmi dôležitá. Potrebujeme byť nielen veriaci, ale vierohodní. ... Musíme preto kráčať spolu, a nikto sa nesmie cítiť vylúčený, nikto sa nesmie považovať za lepšieho ako ten druhý...“   

Ohlasovanie evanjelia sa musí prejavovať slovami premietanými do skutkov. Vierohodné gestá vyvolávajú radosť a oduševnenie, zdôraznil nuncius a pripomenul niektoré momenty návštevy pápeža Františka na Slovensku, osobitne medzi mladými v Košiciach a na sídlisku Luník. Odporúčal vracať sa k príhovorom Svätého Otca z návštevy Slovenska, ktoré obsahujú dôležité podnety.

V súvislosti s pastoračným prístupom pápeža Františka si Mons. Girasoli zaspomínal aj na svoje niekdajšie diplomatické pôsobenie v Argentíne. Rodák z juhotalianskej oblasti Bari pri homílii hovoril v taliančine, no prítomných ubezpečil, že sa už začal učiť slovenčinu, aby mohol čoskoro sláviť eucharistiu zo slovenských liturgických kníh. Pri pohostení kapustnicou, o ktoré sa postarala domáca komunita Milosrdných sestier sv. Vincenta – satmárok, sa apoštolský nuncius spontánne prejavil už aj niekoľkými slovenskými výrazmi.

Fotogaléria / Video (Facebook Vatican News)( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20221116031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]