[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 08. 12. 2023   Meniny má Marína      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

NAPS vyjadruje zármutok nad úmrtím hlavy cyperskej pravoslávnej cirkvi
P:3, 11. 11. 2022 10:00, DOM

Bratislava 11. novembra (TK KBS) Pri príležitosti úmrtia Jeho Blaženosti vladyku Chryzostoma II., arcibiskupa Novej Justiniány a celého Cypru, zaslal zakladateľ a riaditeľ Inštitútu NAPS Peter Solej kondolenčný list metropolitovi Georgiosovi z Paphosu, dočasnému správcovi trónu prímasa Cyperskej pravoslávnej cirkvi.

Zakladateľ slovenského inštitútu v ňom vyjadruje hlbokú a úprimnú sústrasť v mene členov a spolupracovníkov neziskovej organizácie. „V mojom srdci navždy žije a nikdy z neho nevymizne spomienka na láskavého a vzdelaného človeka, ktorého som mal česť opakovane navštíviť v sídle Cyperskej pravoslávnej cirkvi v Nikózii a hovoriť osobitne o možnostiach vzájomnej spolupráce pri medzinárodných ekumenických aktivitách Inštitútu NAPS. Tá sa osobitne prejavila v roku 2012 počas Cyperského predsedníctva v Rade Európskej únie,“ uvádza v liste Solej.

Inštitút NAPS – Naše Aktivity Pre Slovenko založil Peter Solej v roku 2004 ako najmladší autor odbornej knihy na svete. Najvýznamnejším každoročným podujatím inštitútu je práve NAPS Medzinárodný ekumenický koncert, ktorý podporuje dialóg a toleranciu medzi národmi a stúpencami rozličných náboženských tradícií. Doterajších 15 ročníkov sa konalo na viacerých miestach Slovenska.

Realizujú sa pod záštitou popredných hierarchov piatich najväčších kresťanských cirkví a predstaviteľov židovskej náboženskej obce na Slovensku. Doteraz na nich vystúpili umelci zo Slovenska, Cypru, Česka, Jordánska, Kazachstanu, Maďarska, Rakúska, Rumunska, Ruska i Ukrajiny. Koncerty v ich doterajšej histórii podporili viaceré zahraničné i domáce osobnosti. 

V roku 2012 sa koncert uskutočnil v Štátnom divadle v Košiciach za účasti legáta jordánského princa a bol oficiálnym podujatím vtedajšieho Cyperského predsedníctva v Rade Európskej únie.( TK KBS, pso, ml; pz ) 20221111019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]