[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo štvrtok udelí Sociálna subkomisia KBS Cenu sv. Matky Terezy z Kalkaty
P:3, 09. 11. 2022 15:13, DOM

Bratislava 9. novembra (TK KBS) Sociálna subkomisia, ktorá pôsobí pod Teologickou komisiou Konferencie biskupov Slovenska (KBS), udelí vo štvrtok 10. novembra Cenu svätej Matky Terezy z Kalkaty. Prvých laureátov ňou odmení pri príležitosti Dňa chudobných, ktorý vyhlásil Svätý Otec František a tento rok pripadá na 13. novembra. Slávnosť bude 10. novembra v Centre Salvator v Bratislave. Podujatie začne o 16:30 svätou omšou, a potom bude nasledovať odovzdávanie Ceny svätej Matky Terezy. Vystúpi Gréckokatolícky katedrálny zbor KYRILLOMETHODEON pod vedením Ladislava Sabolčáka.

Matka Tereza z Kalkaty počas cesty vlakom, v utorok 10. septembra 1946, prežila mystické stretnutie s Kristom. Neskôr prezradila toto: Bolo to povolanie v mojom povolaní. Bolo to druhé povolanie. Bola to výzva vzdať sa Loreta, kde som bola šťastná, a vyjsť do ulíc slúžiť najchudobnejším z chudobných. Bolo to vo vlaku, počula som výzvu vzdať sa všetkého a nasledovať ho do slamov – slúžiť mu v najchudobnejších z chudobných... Vedela som, že je to jeho vôľa a že ho musím nasledovať. Nebolo ani najmenšej pochyby o tom, že to bude jeho dielo.

„Matka Tereza považovala tento deň, neskôr oslavovaný ako Deň inšpirácie, za pravý začiatok Misionárok lásky. Vo vstupnej kartotéke, v ktorej sú uložené osobné údaje tých, ktorí vstupujú do kongregácie, poznamenala pod svojím menom:  Vstup do rádu – 10. septembra 1946.  Toto povolanie k službe  chudobným, zažili aj ľudia, navrhnutí na ocenenie. Sociálna subkomisia požiadala vedenie kongregácie o súhlas s udeľovaním takejto ceny. Autorom návrhu medaily je rešpektovaný slovenský akademický sochár Michal Gavula, laureát ceny Fra Angelica,“ hovorí tajomníčka Subkomisie Katarína Hulmanová.

Cenu udelí predseda Sociálnej subkomisie Teologickej komisie KBS Mons. Peter Rusnák. „Zmyslom ocenenia je vyjadriť úctu a vďaku konkrétnym ľuďom, ktorí  celým srdcom, dlhodobo a často aj v skrytosti, slúžia chudobným a na pomoc odkázaným. Vidia v nich  Ježišovu tvár,  sú inšpirovaní evanjeliom a svoju vieru prejavujú v skutkoch konkrétnej pomoci a služby,“ hovorí vladyka Peter Rusnák. 

Prvými laureátmi budú Anna Ivanková (riaditeľka Gréckokatolíckej eparchiálnej charity Košice), sestra Silvia Zábavová, sestra Ráchel Emília Chovancová a sestra Antónia Veronika Rusnáková z komunity Congregatio Jesu z občianskeho združenia Jarovnice. Ďalej ocenenie prevezmú Oľga Stropkovičová, ktorá pôsobí vo väzenskej duchovnej službe, Róbert Šujan, kňazi Vladimír Maslák a Martin Dado z občianskeho združenia Dobrý pastier v Kláštore pod Znievom a v Bzovíku.

TK KBS informovala Katarína Hulmanová ( TK KBS, khu, ml; pz ) 20221109034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]