[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave sa začne deväťdňová novéna na počesť Trnavskej Panny Márie
P:3, 09. 11. 2022 10:38, DOM

Trnava 9. novembra (TK KBS) V Trnave sa začne v nedeľu deväťdňová novéna na počesť Trnavskej Panny Márie. V tomto roku bude tematicky spätá s encyklikou Svätého Otca Františka Fratelli tutti.

Už tradične bude na jej začiatku prenesený na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša zázračný obraz Bohorodičky, ktorý zachránil v minulosti Trnavu pred viacerými tragédiami. Matka Božia na obraze na hlavnom oltári bude opäť bdieť nad pútnikmi počas deviatich dní od 13. do 21. novembra.

Trnava, plagat, novy, novena

Počas Trnavskej novény 2022 sa budú môcť veriaci v Bazilike sv. Mikuláša zúčastniť na desiatkach svätých omší, ktoré sa od nedele 13. novembra budú sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer (o 6:30, 8:00, 10:00, 16:00 a 18:00). Mottom tohtoročnej novény je výzva z Evanjelia podľa sv. Matúša „Vy všetci ste bratia“.

Toto motto je reakciou na pápežskú encykliku Fratelli tutti, v ktorej Svätý Otec František uvažuje nad bratstvom a sociálnym priateľstvom. 

Kazateľmi hlavných svätých omší o 18:00 budú známe osobnosti súčasného cirkevného života na Slovensku i vo svete. V priebehu Novény budú pútnikom k dispozícii mnohí kňazi, aby sprostredkovali Božie odpustenie úprimným kajúcnikom, ktorí prídu k nohám Božej Matky do Trnavy.

Otváraciu slávnostnú svätú omšu tohtoročnej Trnavskej novény bude v nedeľu 13. novembra o 18:00 bude celebrovať trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Svätá omša v maďarčine pre veriacich hovoriacich týmto jazykom bude v sobotu 19. novembra o 11:30. Jej hlavným celebrantom bude tiež hlava Trnavskej arcidiecézy.

V ten istý deň je na programe i gréckokatolícka liturgia o 15:30, ktorej hlavným celebrantom bude vladyka Ján Babjak, emeritný prešovský arcibiskup metropolita. Mládežnícka svätá omša o polnoci bude vyvrcholením uvedeného dňa.

V nedeľu 20. novembra sa o 9:30 uskutoční slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s milostivým obrazom Panny Márie ulicami mesta Trnava. Sláviť ju bude arcibiskup Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku. Koncelebrovať bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch spolu s kňazmi slovenských diecéz.

V pondelok 21. novembra, na záver poslednej svätej omše Novény, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej kaplnky a zakončia tak tohoročnú novénu k Trnavskej Panne Márii.

Veriaci, ktorí nebudú môcť prísť z rozličných príčin do Trnavy, hlavne chorí a seniori, budú môcť sledovať priame prenosy z Trnavskej novény na televíznych obrazovkách vďaka slovenskej katolíckej televízii LUX alebo počúvať cez rozhlasové prijímače vďaka slovenskému katolíckemu rádiu LUMEN.

Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. 

Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor.

Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave slávi, s obmenami formy, už skoro 80 rokov deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave( TK KBS, to abu, ml; pz ) 20221109014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]