[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podpísali memorandum o spolupráci o koordinovaní humanitárnej pomoci
P:3, 08. 11. 2022 13:42, DOM

Bratislava 8. novembra (TK KBS) Minister vnútra Roman Mikulec dnes na konferencii organizovanej Splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom podpísal s 11 neziskovými organizáciami Memorandum o spolupráci pri riešení mimoriadnej situácie v súvislosti s príchodom veľkého počtu ľudí z Ukrajiny na územie Slovenskej republiky spôsobeným eskaláciou ozbrojeného konfliktu na území Ukrajiny.

„Na to, aby sme krízové situácie nielen prečkali a prežili, ale vyšli z nich silnejší a využili potenciál, ktorí so sebou jednoznačne prinášajú, sú potrebné dve veci: dôsledná príprava a silní partneri. Bolo mi naozaj cťou byť pri zrode novej spolupráce s neziskovými organizáciami, ktoré vnímam ako dôležitú súčasť fungovania verejnej správy a celého štátu,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Hlavným motívom pre vznik memoranda práve preto boli skúsenosti zo začiatku tohto roka, keď  po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu sa ukázali niektoré nedostatky, na ktoré štát nebol pripravení.

Memorandum vymedzuje jednotlivé kompetencie ako ministerstva vnútra, tak aj  podpísaných mimovládnych organizácií.

Ide najmä o koordináciu a poskytovaní humanitárnej pomoci, zabezpečenie náboru, zaškolenia a koordinácie dobrovoľníkov, materiálno-technickú pomoc zo strany ministerstva, či vzájomné zdieľanie informácií o jednotlivých aktivitách a plánoch, ktoré sú zároveň naviazané na vládou prijatý Kontingenčný plán Slovenskej republiky.

Medzi signatárov memoranda patria organizácie - ADRA, Asociácia samaritánov Slovenskej republiky, Človek v ohrození, n.o., Evanjelická diakonia ECAV na Slovensku, IPčko, Maltézska pomoc Slovensko, Mareena, Slovenská humanitná rada, Slovenská katolícka charita a Slovenský skauting, o. z.

Zdroj: Tlačový odbor Kancelária ministra vnútra / Krátené( TK KBS, tl minv, ml; pz ) 20221108050   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]