[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok svätého Martina si pripomenú v Spišskej Kapitule i v Bratislave
P:3, 08. 11. 2022 08:15, DOM

Bratislava 8. novembra (TK KBS) Katolícka cirkev si v piatok v liturgickom kalendári pripomenie svätého Martina z Tours, biskupa. Jedenásteho novembra oslávime svätca žijúceho v 4. storočí. S Martinom sa najčastejšie spája epizóda, ako počas cesty na koni stretol žobráka. Nemal mu čo dať, tak sa podelil o polovicu svojho plášťa. Tak sa aj znázorňuje – na koni, s vojenským plášťom a niekedy aj s husou.

Svätomartinské trojdnie, sprievod i zbierka

Svätý Martin je patrónom katedrálneho chrámu v Bratislave i Bratislavskej arcidiecézy. Zároveň je patrónom katedrály v Spišskej Kapitule. Pri príležitosti sviatku chystajú na oboch miestach slávenia s biskupmi. Bratislavská arcidiecéza pozýva pri príležitosti sviatku svätého Martina na Svätomartinské trojdnie.

Bratislava, trojdnie, plagat

Okrem slávení tematických svätých omší bude jeho súčasťou aj Svätomartinský sprievod, ktorý sa uskutoční v sobotu 12. novembra. Podujatie sa začne slávnostnou svätou omšou o 16:00 v Katedrále sv. Martina a po nej o 17:00 bude nasledovať inscenácia o sv. Martinovi z Tours v dolnej časti Rudnayovho námestia. Pokračovať bude sprievodom ulicami Starého Mesta spolu so svätým Martinom na koni.

Bratislava, eRko, arcidieceza, Svatomartinsky sprievod, plagat

Svätomartinský sprievod je príležitosťou, ako s deťmi osláviť sviatok patróna Bratislavskej arcidiecézy, rozprávať sa o živote a príklade sv. Martina a tiež viesť deti k tomu, aby sme konaním dobrých skutkov boli svetlom a prinášali ho všade okolo seba, aj do ulíc mesta, avizuje eRko, ktoré ho chystá s arcidiecézou.

V nedeľu 13. novembra 2022 sa bude pri všetkých svätých omšiach konať tradičná dobročinná Svätomartinská zbierka. Výťažok zbierky by sa v tomto roku použil na nákup nového mamografu pre Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave a na nákup polohovacích postelí pre Nemocnicu Milosrdných bratov v Bratislave.

Odpustová slávnosť v Spiskej Kapitule

Spišský diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš pozýva všetkých kňazov a Boží ľud Spišskej diecézy a tiež všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné slávenie odpustovej slávnosti v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Uskutoční sa v deň sviatku svätého Martina z Tours 11. novembra 2022 (celebrant a kazateľ Mons Ján Kuboš) a v nedeľu 13. novembra 2022 (celebrant a kazateľ Mons. Andrej Imrich).

Spisska Kapitula, Martin, Vojtassak, plagat

V sobotu 12. novembra 2022 si zasa pripomenú v Katedrále sv. Martina pamätný deň narodenia biskupa Jána Vojtaššáka. Kazateľom bude farár z farnosti Zákamenné Cyril Hamrák. Svätú omšu bude v priamom prenose vysielať Rádio LUMEN.

Zdroje: Bratislavská arcidiecéza / Spišská diecéza( TK KBS, ba, sd, ml; pz ) 20221108029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]