[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pracovný dokument kontinentálnej etapy synodálnej cesty
P:3, 28. 10. 2022 07:48, ZAH

Vatikán 28. októbra (RV) Vo štvrtok 27. októbra bol zverejnený dokument, ktorý bude základom prác a „referenčným rámcom“ druhej - kontinentálnej etapy synodálnej cesty. Vypracovaný bol na základe syntéz jednotlivých biskupských konferencií týkajúcich sa prvej konzultačnej fázy synodálneho procesu, ktorý spustil pápež v októbri 2021. Dokument sa dotýka tém ako sú: rola žien v Cirkvi, veriaci LGBT ľudia, škandál zneužívaní, výzvy rasizmu a tribalizmu, dráma vojen a násilia či obrana krehkého života.

Text dokumentu bol predstavený novinárom v Tlačovom stredisku Svätej stolice. Ako pripomenul generálny sekretár Synody kardinál Mario Grech, dokument je uvedený biblickým citátom «Rozšír priestor svojho stanu» (Iz 54,2) „naznačujúcim perspektívu, ktorá sa Cirkvi otvára prostredníctvom synodálnej cesty“.

45-stranový dokument bude základom prác kontinentálnych synodálnych zhromaždení, ktoré sa budú konať v priebehu januára až marca 2023. Text je pretkávaný citátmi, aby dal zaznieť hlasu Božieho ľudu z rozličných častí sveta.

Nejde o magisteriálny dokument

Text, ktorý bol vypracovaný súčasne v dvoch jazykoch (taliančine a angličtine), má „umožniť dialóg medzi miestnymi cirkvami navzájom i medzi miestnou cirkvou a univerzálnou Cirkvou“. Nie je to teda ani zhrnutie, ani magisteriálny dokument, ani kronika miestnych skúseností, a už vôbec nie „sociologická analýza či plán s cieľmi či zámermi, ktoré treba dosiahnuť“: „Je to pracovný dokument, ktorý sa snaží vyzdvihnúť hlas Božieho ľudu s jeho postrehmi, otázkami a nesúzvukmi“.

Dokument napríklad načrtáva problematiky domorodých obyvateľov, rodín, rozvedených osôb, ktoré sa znovu zosobášili i tzv. single rodičov, ďalej obetí zneužívania, obchodovania s ľuďmi či rasizmu, problematiky týkajúce sa kňazov, či tých, ktorí z kňazstva odišli, laikov i kresťanov vzdialených od Cirkvi. Ozývajú sa v ňom i hlasy osôb dúfajúcich v reformu kňazstva a roly žien či tí, ktorí majú ťažkosti s liturgickým vývojom po Druhom vatikánskom koncile.

Odborníci, ktorí vypracovali text na stretnutí vo Frascati na prelome septembra a októbra, ho charakterizujú ako „referenčný rámec“ pre miestne cirkvi a biskupské konferencie s ohľadom na tretiu a poslednú - univerzálnu etapu, v rámci ktorej sa bude konať zhromaždenie biskupov v Ríme v októbri 2023 a potom opäť v októbri roku 2024, ako nedávno oznámil pápež.

Hojná účasť na synodálnom procese Cirkvi

Ako na tlačovej konferencii uviedol kardinál Jean-Claude Hollerich SJ, ktorý je generálnym relátorom XVI. generálneho zhromaždenia Synody biskupov, dokument odborníci zostavili na základe syntéz, ktoré zaslalo 112 z celkovo 114 biskupských konferencií, ďalej všetkých 15 východných katolíckych cirkví, 17 rímskych dikastérií, predstavení rehoľných rádov a kongregácií či rozličné cirkevné hnutia a združenia. Vďaka tzv. Digitálnej synode sa do synodálneho procesu zapojilo aj mnoho mladých ľudí.

Okrem kardinálov Grecha a Hollericha, ktorý bol pripojený prostredníctvom internetu, na dnešnej tlačovej konferencii vystúpili aj a traja ďalší odborníci: prof. Anna Rowlandsová z Anglicka, jezuitský páter Giacomo Costa - konzultor generálneho sekretariátu synody a Mons. Piero Coda - generálny sekretár Medzinárodnej teologickej komisie.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20221028022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]