[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 02. 2024   Meniny má Viktor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Hinder k ceste do Bahrajnu: Prídu sa aj katolíci zo Saudskej Arábie
P:3, 27. 10. 2022 11:54, ZAH

Vatikán 27. októbra (TK KBS) Nestáva sa každý deň, aby biskup hostil pápeža dvakrát počas niekoľkých rokov, a ešte vzácnejšia je návšteva pápeža v arabskom svete. Tejto pocty sa dostalo švajčiarskemu kapucínovi Paulovi Hinderovi, ktorý pápeža Františka privíta pri jeho druhej návšteve Arabského polostrova v Bahrajne. Hovorili sme s týmto cirkevným hodnostárom, ktorý je zodpovedný za apoštolský vikariát Severnej Arábie so sídlom v Bahrajne.

„Aj pre mňa to bolo prekvapenie“, odpovedal emeritný biskup Hinder na otázku, či túto návštevu Bahrajnu očakával. Ale približne v polovici júna bol „diskrétne informovaný o tomto pláne, ktorý bol do konca septembra držaný viac-menej v tajnosti“. A pokiaľ ide o to, prečo pápež František túto cestu podniká, opýtajte sa ho sami, dodáva švajčiarsky duchovný. Od oznámenia apoštolskej cesty totiž s pápežom nehovoril.

Katolíci zo susednej krajiny

Jasné je, že ide o dve roviny cesty: na jednej strane ide o dialóg s islamom; na strane druhej pápež navštívi malé katolícke spoločenstvo. Biskup Hinder uvádza, že na pápežskú návštevu príde do Bahrajnu mnoho katolíkov zo susednej Saudskej Arábie. Je ich vraj niekoľko tisíc. „Preto si myslím, že pápežova návšteva na druhej strane mosta zaúčinkuje ako signál, pretože na svätej omši na bahrajnskom štadióne sa zúčastní najmenej 2 000 veriacich zo Saudskej Arábie“. Obe krajiny totiž od seba oddeľuje iba jeden most.

Pozitívna stratégia

Návšteva Kráľovstva Bahrajn od 3. do 6. novembra je podľa biskupa Hindera ďalšou etapou na ceste, ktorú pápež už absolvoval: Abú Zabí (2019), Maroko (2019), Irak (2021) a Kazachstan (2022). Ako Hinder hovorí, ide o „pozitívnu stratégiu“ zbližovania s rôznymi prúdmi islamu. Pokiaľ ide o diplomatické vzťahy medzi Svätou stolicou a Bahrajnom, sú veľmi dobré. To je pravdepodobne aj podnetom na nadviazanie podobných vzťahov s ďalšími arabskými krajinami. „Už niekoľkokrát som rokoval s bahrajnským kráľom. Rokovania prebiehali vždy veľmi príjemne“, opisuje biskup Hinder. Bahrajn je - podobne ako Švajčiarsko - malá a multikultúrna krajina. Je tu mnoho hosťujúcich pracovníkov a tiež tu zohráva svoju úlohu ekumenizmus. Pápež sa preto zúčastní na ekumenickej modlitbe v miestnej katedrále, ktorá je darom bahrajnského kráľa katolíkom.

Katolícka cirkev v Arábii

Na Arabskom polostrove existujú dva apoštolské vikariáty: pre južnú Arábiu (Spojené arabské emiráty, Jemen, Omán) a severnú Arábiu (Bahrajn, Katar, Kuvajt, Saudská Arábia). Spoločne sa rozkladajú na ploche približne troch miliónov kilometrov štvorcových, čo z nich robí jednu z najväčších cirkevných provincií na svete čo sa týka rozlohy. Celkom v týchto vikariátoch žije približne 3,5 milióna katolíkov, ktorým slúži približne 120 kňazov.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20221027015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]