[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do kín prichádza nový film o boji poľského kardinála proti komunizmu
P:3, 24. 10. 2022 11:20, ZAH

USA 24. októbra (CNA) Nový film, ktorý sa dostane do kín v novembri, rozpráva hrdinský príbeh poľského kardinála, ktorý sa postavil komunistickým predstaviteľom, ktorí chceli zničiť Katolícku cirkev. V amerických kinách sa 15. a 17. novembra objaví film Prorok, ktorý približuje dôležité udalosti zo života blahoslaveného Stefana Wyszyńského, ktorý pomohol vyviesť poľský národ z jedného z najtemnejších období jeho dejín.

Kardinál, ktorý sa narodil 3. augusta 1901 a zomrel 28. mája 1981, ako poľský prímas odvážne vystupoval proti stalinskému režimu a postavil sa proti jeho útokom na Katolícku cirkev a náboženskú slobodu. Ako arcibiskup Hniezdna a Varšavy bol za vlády komunistického režimu vo vtedajšej Poľskej ľudovej republike väznený.

Michal Kondrat, režisér filmu, ktorý je známy aj vďaka filmu Očistec a Faustína: Láska a milosrdenstvo, sa s agentúrou CNA rozprával o historickom výskume a rozhovoroch, ktoré boli súčasťou tohto projektu. „Počas nakrúcania filmu som sa radil s ľuďmi, ktorí ho [Wyszyńského] osobne poznali, napríklad so Steniou, jednou z ôsmich žien, ktoré tajne podporovali jeho aktivity,“ povedal.

„Okrem toho som získal mnoho zaujímavých materiálov od profesora Pawla Skibińského, ktorý sa už viac ako 30 rokov zaoberá Wyszyńského spomienkami. Poskytol mi kedysi aj tajné prepisy kardinálových rozhovorov s komunistami. Pomohli nám zrekonštruovať rozhovory, ktoré sa uskutočnili, čo je fascinujúci aspekt tohto príbehu,“ povedal Kondrat. 126-minútový film, ktorý je v poľštine s anglickými titulkami, bude uvedený v Poľsku a v Spojenom kráľovstve v novembri. Budúci rok sa film s rozpočtom 3 milióny dolárov dostane do kín v Španielsku, Francúzsku, Mexiku a Latinskej Amerike.

Vstupenky na film si môžete zakúpiť tu prostredníctvom spoločnosti Fathom Events, ktorá je distribútorom filmu.  Kondrat povedal, že chce, aby svet poznal Wyszyńského príbeh a jeho vzťah s Karolom Wojtyłom, ktorý sa nakoniec stal pápežom Jánom Pavlom II. „Myslím si, že svet by mal poznať jeho históriu,“ povedal.  Kondrat tiež uviedol, že hoci Wojtyła nie je hlavnou postavou, objavuje sa vo viacerých scénach.  „Wojtyła bol pre kardinála Wyszyńského veľmi dôležitou postavou a tento dej pomôže americkému publiku pochopiť vzostup pápeža Jána Pavla II. v kontexte poľských dejín a spirituality kardinála Wyszyńského, ktorý ho predchádzal,“ povedal.

Kondrat povedal, že film je „mimoriadne aktuálny“ z hľadiska súčasných medzinárodných vzťahov, pričom poukázal na rusko-ukrajinskú vojnu. „Rusko sa snaží dobyť Ukrajinu a obnoviť svoje impérium, ale má chuť aj na ďalšie krajiny, ktoré boli kedysi súčasťou ZSSR alebo v jeho sfére vplyvu, vrátane Poľska. Ak by sa realizoval Putinov scenár, vrátili by sme sa do čias zobrazených vo filme,“ povedal.

Kondrat uviedol, že film obsahuje množstvo špeciálnych efektov a silné herecké obsadenie, ktoré zahŕňa významných talianskych a poľských hercov. Úlohu Wyszyńského hrá poľský herec Slawomir Grzymkowski. Vo filme hrá 300 hercov, 4 000 komparzistov a 40 kaskadérov. Kondrat uviedol, že hudbu k filmu zložil Bartosz Chajdecki, ktorého nazval „jedným z najlepších poľských skladateľov“. Dňa 12. septembra 2021 bol Wyszyński pápežom Františkom blahorečený (Zdroj: CNA / Preložila: Mária Spišiaková).( TK KBS, cna, msp, ml; pz ) 20221024030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]