[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európski biskupi vyzývajú na ukončenie ruskej agresie voči Ukrajine
P:3, 21. 10. 2022 10:54, ZAH

Poľsko 21. októbra (E-kai) „Vyzývame predstaviteľov národov a medzinárodné spoločenstvo, aby urobili všetko, čo je v ich silách, na ukončenie súčasnej vojny, ktorá ničí životy a spôsobuje nevýslovné utrpenie,“ povedal predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) Gintaras Grušas. Arcibiskup z Vilniusu otvoril vo štvrtok popoludní európske sympózium s názvom „Vstaňte! Kristus ťa volá“, ktorú organizuje Komisia pre mládež a Katechetická sekcia CCEE a Krakovská arcidiecéza.

V Sanktuáriu svätého Jána Pavla II. sa stretlo 150 národných delegátov z piatich pastoračných oddelení: mládežníckeho, školského, univerzitného, katechetického a kňazského z približne 30 európskych krajín, od Ukrajiny po Bielorusko. Počas trojdňovej práce sa bude diskutovať o výzvach európskeho kontinentu, uvažovať o kresťanskej viere v dnešnom svete. Čas bude venovaný aj modlitbe a oslave v rámci prípravy na Svetové dni mládeže v Lisabone v roku 2023.

„Prichádzame sem,“ povedal arcibiskup Grušas, „s veľkou nádejou, ale aj s veľkým smútkom v srdci: zatiaľ čo sa uvoľňoval Covid a my sme v každej krajine hľadeli do budúcnosti s optimizmom, na Ukrajine vypukla vojna. Boli sme presvedčení, že v Európe už nebudú žiadne vojny, že o nich budeme čítať len v učebniciach dejepisu, a napriek tomu opäť viedla k vojne ilúzia moci a chamtivosť niekoľkých.“ Arcibiskup z Vilniusu vymenoval všetky temné udalosti, ktoré sa stali za posledné dva roky. Pripomenul masových migrantov na bieloruských hraniciach s Poľskom, Litvou a Lotyšskom, ktorí „boli v rámci hybridnej vojny využívaní ako ľudské štíty na destabilizáciu regiónu a vydieranie Európskeho spoločenstva“.

Potom, vo februári 2022, došlo k ozbrojenej invázii Ruska na Ukrajinu. Teraz energetická kríza: nedostatok plynu a jeho vysoká cena zrážajú na kolená rodiny, podniky, priemysel a dopravu. „My, biskupi Európy,“ povedal arcibiskup Grušas, „naďalej zjednocujeme svoj hlas s hlasom pápeža, aby zbrane utíchli, vojna sa okamžite skončila a začali sa konať kroky na dosiahnutie mieru“. Predseda CCEE pripomenul, že podobne ako mnohí ďalší biskupi a národné delegácie navštívil Ukrajinu, aby vyjadril blízkosť a náklonnosť kresťanských spoločenstiev: „sme nablízku všetkým Ukrajincom, najmä mladým ľuďom v tejto chvíli strachu a neistoty o ich budúcnosť a krajinu,“ ubezpečil metropolita Vilniusu (Zdroj: E-kai)( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20221021022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]