[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Frankfurt: Svetový knižný veľtrh s vatikánskymi novinkami
P:3, 20. 10. 2022 13:47, ZAH

Vatikán 20. októbra (RV) Vatikánske vydavateľstvo LEV (Libreria Editrice Vaticana) prišlo na tohtoročný frankfurtský knižný veľtrh, ktorý sa začal v stredu 19. októbra, s niekoľkými publikáciami textov od pápeža Františka. Okrem toho ponúkne diela s osobitným zameraním na spiritualitu a ekológiu a novinkou bude aj kniha o 800-ročnej tradícii vianočných jasličiek.

Ako zvyčajne, aj tento rok je prítomný na jednom z najprestížnejších podujatí v knižnom odvetví aj stánok vydavateľstva LEV. Medzi dielami, ktoré charakterizujú tohtoročnú ponuku je aj kniha venovaná blížiacemu sa výročiu, ktoré je veľmi významné pre život Cirkvi a pre kultúru: 800. výročie prvého betlehemu vytvoreného sv. Františkom z Assisi na Vianoce 1223. V tejto súvislosti LEV pripravuje aj knihu pápeža Františka s názvom „Betlehem. Postavy a symboly Svätej noci“ (Il presepe. I personaggi e simboli della Notte Santa).

Vo Frankfurte bude mať premiéru aj ďalšia nová kniha textov pápeža Františka: „Kráčať spoločne. Slová a úvahy o synodalite“ (Camminare insieme. Parole e riflessioni sulla sinodalità), ktorú zostavila podsekretárka Biskupskej synody sestra Nathalie Becquartová. Ide o antológiu, ktorá zhromažďuje to, čo pápež vyslovil na tému Cirkvi, ktorá počúva a putuje ako Boží ľud, od chvíle jeho zvolenia na pápežský stolec až po súčasnosť.

Ďalšie slová pápeža, tentokrát venované teológii kňazstva, ponúka kniha „Podľa Božieho štýlu“ (Secondo lo stile di Dio). Sú to úvahy o spiritualite kňazstva, a obsahuje i pápežov príhovor na Sympóziu o teológii kňazstva, ktoré sa konalo v uplynulých mesiacoch vo Vatikáne. Dielo je doplnené komentármi anglického dominikána Timothyho Radcliffa a ekleziálneho asistenta vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu otca Luigiho Maria Epicoca. Text obohacuje aj niekoľko návrhov stretnutí na permanentnú formáciu kňazov.

Popri týchto i ďalších tituloch pápeža Františka a najnovších magisteriálnych dokumentoch rôznych orgánov Svätej stolice si podľa slov riaditeľa LEV Lorenza Fazziniho zaslúžia pozornosť dve publikácie „plodnej synergie medzi literatúrou a spiritualitou“.

Prvou je dielo „Tkanie sveta“ (La tessitura del mondo) od Andreu Mondu, riaditeľa vatikánskeho denníka L'Osservatore Romano. Publikácia prináša texty pápeža Františka z rozprávania príbehov v dialógu s veľkými spisovateľmi, publicistami a intelektuálmi z celého sveta, ako americká románopiskyňa Donna Tartová, írsky spisovateľ Colum McCann, taliansky architekt Renzo Piano alebo írska memoáristka a dramatička Josephine Edna O’Brienová.

Druhá zaujímavá kniha, ktorú LEV ponúka, je „Slovo a príbehy. Šestnásť talianskych spisovateliek číta evanjeliové podobenstvá“ (La Parola e i racconti. Sedici scrittrici italiane leggono le parabole dei Vangeli). Ide o zbierku od redaktoriek ženskej prílohy denníka L'Osservatore Romano „Donne Chiesa Mondo“, v ktorej sa niektoré z najznámejších súčasných talianskych spisovateliek inšpirujú evanjeliovými podobenstvami, aby napísali vlastné príbehy.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20221020024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]