[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Fatime je medzinárodné stretnutie prípravy na SDM 2023
P:3, 17. 10. 2022 19:16, ZAH

Fatima 17. októbra (RV) V pondelok 17. októbra sa v portugalskej Fatime začalo dvojdňové Medzinárodné prípravné stretnutie na Svetové dni mládeže v Lisabone 2023. Stretnutie, ktoré sa koná v Pastoračnom centre Pavla VI. otvoril prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život, kardinál Kevin Farrell. Cieľom je oboznámiť sa s organizáciou blížiaceho sa SDM a podeliť sa o kultúru a identitu krajiny i samotného mesta Lisabon, ktoré bude hostiť ďalšie svetové stretnutie mladých s pápežom.

Na prípravnom stretnutí sa zúčastňujú tímy miestnych organizačných výborov SDM 2023 z celého sveta, zástupcovia biskupských konferencií pre pastoráciu mládeže, ako aj hnutí a reholí. Prítomní sú aj  lisabonský patriarcha, predseda portugalského parlamentu, predseda biskupskej konferencie Portugalska, apoštolský nuncius v Portugalsku a generálny koordinátor SDM, ktorým je lisabonský pomocný biskup don Américo Aguiar.

„Toto stretnutie je výnimočné, pretože ide o prvé osobné stretnutie delegátov pastorácie mládeže od SDM v Paname v januári 2019“, pripomenul pri otvorení prefekt Dikastéria pre laikov, rodinu a život kard. Farrell. Ďalej uviedol: 

V prvom rade sa tu vo Fatime stretávame príslušníci rôznych národov a kultúr. Ako viete, v dnešnej dobe to, žiaľ, nie je bežné. (...) Urobme z tohto osobného stretnutia znak budovania mostov medzi národmi a kultúrami. To je to, čo Svetové dni mládeže znamenajú od svojho vzniku. Toto posolstvo nie je nikdy staré a je veľmi potrebné aj dnes.

Po druhé, na ceste sa stretávame ako jedna univerzálna Cirkev. Pápež František si želá takúto synodálnu Cirkev. Vo svojej posynodálnej apoštolskej exhortácii Christus vivit, ktorú všetci poznajú, rozpracúva synodálnu pastoráciu mládeže, ktorá je „úžasným mnohostenom“ (č. 207).Samotní mladí ľudia sú „protagonistami zmeny“ (č. 174).

Preto vás všetkých povzbudzujem, aby ste pri príprave Svetových dní mládeže vo vašej krajine a vo vašom hnutí nechali hlavnú rolu na samotných mladých ľuďoch. Budú mať skvelé kreatívne nápady, ako formovať púť na Svetové dni mládeže. Dobrou príležitosťou na prípravu môžu byť diecézne Svetové dni mládeže, ktoré pápež František umiestnil na sviatok Krista Kráľa.“

 

Kard. Farrell pripomenul, že Dikastérium pre laikov, rodinu a život vydalo vo svetových jazykoch publikáciu „Pastoračné usmernenia pre slávenie svetového dňa mládeže v partikulárnych cirkvách“. Pripomeňme, že Konferencia biskupov Slovenska ponúka slovenský prekladpublikácie. Kardinál Farrell ďalej uviedol:

„Po tretie, Svetové dni mládeže si ako najväčšie svetové podujatie mladých vyžadujú veľké organizačné a logistické úsilie. To je potrebné, ale jeho plody nájdeme na inej úrovni. Často sú skryté a drobné: je tu tiché počúvanie Kristovho volania ku kňazskej službe a zasvätenému životu, sú tu prvé nežné záblesky budúceho manželstva a sú tu volania núdznych a stvorenia, ktoré pohýnajú mladých ľudí, aby povstali a konali.

Všetky tieto hnutia pochádzajú od Krista. Jeho láska pohýna mladých ľudí, tak ako pohla Máriu ísť do hornatého kraja Judey za sesternicou Alžbetou. Pápež František vo svojom posolstve k 37. svetovému dňu mládeže pripomenul návštevy Božej Matky u svojho ľudu, ktorá „z Fatimy poslala všetkým generáciám silné a obdivuhodné posolstvo Božej lásky, ktorá vyzýva k obráteniu, k pravej slobode“.

Kardinál Farrell všetkých účastníkov medzinárodného stretnutia prípravy na SDM v Lisabone 2023 na záver vyzval:

„Vytvorme teda na tomto zvláštnom mieste silné modlitebné spoločenstvo. Buďme v týchto dňoch otvorení vnuknutiam Ducha Svätého. Dôverujme mu, že nás pohne. Zverme mu všetky naše prípravy.“( TK KBS, RV, jb, mh; rp ) 20221017038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]