[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vietnamská katolícka komunita u nás oslávila prvé výročie u verbistov
P:3, 17. 10. 2022 12:25, DOM

Bratislava 17. októbra (TK KBS) V nedeľu 16. októbra sa  u verbistov v Bratislave stretla vietnamská katolícka komunita na Slovensku. Práve pred rokom spojil túto skupinu veriacich seminarista Peter z Vietnamu, ktorý na Slovensku študuje teológiu. Slávnosť sa začala svätou omšou v Misijnom dome sv. Arnolda Janssena v Petržalke.

Vietnamská katolícka komunita oslavovala prvé výročie, odkedy sa začali pravidelne stretávať každý mesiac pri sv. omšiach u verbistov. Pred svätou omšou sa konala slávnostná procesia so sochou Panny Márie v areáli misijného domu. Nasledovala svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol P. Jozef Dao SVD, verbista, pôsobiaci v Čechách.

Prítomný bol aj P. Pavol Kruták SVD, provinciál rehole verbistov na Slovensku. Tejto udalosti sa zúčastnilo aj množstvo katolíckych vietnamských veriacich, žijúcich v Českej republike, ktorí prišli do Bratislavy s pátrom Jozefom. Po svätej omši nechýbali vietnamské jedlá, dobrá nálada, hudba a milé stretnutie ľudí, ktorí žijú svoju vieru a tešia sa zo vzájomnej prítomnosti.

„Myslím si, že táto komunita môže byť aj pre našu miestnu Cirkev obohatením. Môže priniesť niečo nielen z kultúrneho bohatstva, ale aj z toho, ako oni prežívajú vieru“, povedal počas slávnosti P. Pavol Kruták SVD, provinicál verbistov. Pán Nguyen Anh Thao, člen Vietnamskej katolíckej komunity neskrýval radosť: „Veľmi sme sa tešili na túto svätú omšu, kde sme sa stretli všetci Vietnamci katolíci (na Slovensku)“.  „Všetci žijeme na Slovensku, stretávame sa každý mesiac na svätej omši v tomto kostole u verbistov. Sme radi, že sme sa mohli stretnúť a modlíme sa spolu, aby sme sa starali o naše duše“, povedala Vu Thanh Ha. P. Jozef Dao SVD.

Vietnamec, ktorý prišiel slúžiť svätú omšu z Čiech kde pôsobí povedal: „Vietnamská katolícka komunita sa veľmi teší z toho, že páter rektor Misijného domu verbistov v Bratislave vytvoril také podmienky, aby sme mohli mať sv. omšu každý mesiac a tiež mohli používať tieto priestory na stretnutie“. 

„Vnímam to ako Božie požehnanie, pretože je tu prítomná táto skupina veriacich ľudí z Vietnamu a je to veľmi pekné, že my verbisti máme aj túto komunitu pri našom kostole. My aj v našej rehoľnej komunite v misijnom dome žijeme ako medzinárodná komunita. Je to teda úplne v súlade s našou identitou verbistov“, povedal P. Johny Ambattu SVD, rektor misijného domu v Bratislave.

„Vďaka Bohu a s pomocou Ducha Svätého som išiel po celej Bratislave a oslovoval všetkých známych Vietnamcov. A potom sme sa rozhodli, že vytvoríme našu komunitu“, povedal seminarista Peter Nguyen Van Luong SVD, ktorý stojí za vznikom tohto spoločenstva.

TK KBS informoval Martin Štefanec SVD( TK KBS, mst; ml ) 20221017026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]