[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Miništrantský deň v obci Kluknava spojil miništrantov z dvoch diecéz
P:3, 17. 10. 2022 11:19, DOM

Kluknava 17. októra (TK KBS) V Kluknave sa stretli miništranti z okolitých farností na miništrantskom dni. Táto akcia spojila miništrantov z dvoch diecéz, ktorých hranice sa v tomto regióne stretávajú. Stretnutia sa zúčastnili miništranti z piatich farností. Zo Spišskej diecézy to boli farnosti Kluknava a Spišské Vlachy, z Rožňavskej diecézy farnosti Krompachy, Jaklovce a Gelnica.

Program sa začal svätou omšou vo farskom Kostole svätej Kataríny Alexandrijskej v Kluknave, ktorú celebroval Ján Mahút, kaplán farnosti Kluknava, ktorá miništrantský deň hostila. Po svätej omši sa účastníci presunuli do priestorov miestnej základnej školy, kde boli pripravené ďalšie aktivity. Celkovo bolo pripravených sedem stanovíšť: kvíz, lukostreľba, futbal, preťahovanie sa lanom, liturgické okienko, pilacrus a rozhovor v skupinke – Ako byť Kristom medzi spolužiakmi. Zúčastnení miništranti mali možnosť nadviazať nové kamarátstva, spoznať miništrantov z blízkeho okolia a povzbudiť sa v miništrantskej službe. To bol jeden z cieľov tohto stretnutia. „Išlo o spoločné stretnutie miništrantov z okolitých farností. Cieľom bolo vytvorenie nových priateľstiev a povzbudenie sa navzájom do miništrovania. Bola to zároveň odmena za službu miništrantov vo farnosti. Chceli sme vytvoriť spoločenstvo, kde by sme vnímali, že Kristus je medzi nami v Eucharistii, v liturgii, v Božom Slove, v priateľstvách i v službe," priblížil Ján Mahút. 

Po skončení stretnutia skonštatoval, že tento deň nadmieru splnil jeho očakávania: „Miništranti boli veľmi vďační, že sme pre nich pripravili miništrantský deň, doslova sa im nechcelo z Kluknavy odísť. Miništranti ocenili, že hrali nielen futbal, ale mohli rozvíjať svojho ducha, dušu i telo v pestrom programe od kvízu, cvičenia si liturgie až po vžitie sa do situácie mladého Tarzícia. Ten sa musel brániť pred Rimanmi, aby zaniesol Eucharistiu kresťanom vo väzení.“ Jeho slová potvrdzujú aj vyjadrenia účastníkov. Miništrant Dávid zo Spišských Vlách sa tešil z prežitého dňa a domov odchádzal v radostnej nálade.  „Mne sa páčili všetky stanovištia, ale asi najviac futbal a lukostreľba.“ Jeho starší brat Adam taktiež odchádzal zo stretnutia naplnený radosťou a novými skúsenosťami. „Tento deň bol super. Najviac sa mi páčila lukostreľba a kvíz. Ak budem mať možnosť, rád sa opäť zúčastním takéhoto stretnutia.“ Práve v pravidelnejšom stretávaní sa vidia zmysel všetci zúčastnení kňazi, ktorí miništrantov sprevádzali a podieľali sa na príprave tohto stretnutia. „Ako kňazi, organizátori dnešného dňa, uvedomujeme si, že sami si v našich vlastných farnostiach nie vždy vystačíme. Preto sa najprv snažíme budovať spoločenstvo nás kňazov a potom ako plody našich stretnutí môžu vzniknúť aj ďalšie stretnutia miništrantov alebo aj iných spoločenstiev našich farností,“ dodáva na záver Ján Mahút.

TK KBS informoval Ľubomír Baloga( TK KBS, lba; ml ) 20221017022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]