[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František predĺžil synodu na tri roky, s dvoma zasadnutiami
P:3, 17. 10. 2022 09:18, ZAH

Vatikán 17. októbra (RV) Svätý Otec František predĺžil synodálny proces o ďalší rok, takže bude pozostávať z dvoch zasadnutí v rokoch 2023 a 2024.

Svoje rozhodnutie oznámil pápež František pri poludňajšom stretnutí s veriacimi na modlitbe Anjel Pána v dnešnú nedeľu 16. októbra týmito slovami:

„Dňa 10. októbra minulého roku sa začala prvá fáza XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody na tému „Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť, misia“. Odvtedy prebiehala v jednotlivých cirkvách prvá fáza synody, s počúvaním a rozlišovaním.

Plody začatého synodálneho procesu sú mnohé, ale aby naplno dozreli, je potrebné sa neponáhľať. S cieľom dať viac času na rozlišovanie som preto rozhodol, že toto synodálne zhromaždenie sa uskutoční vo dvoch zasadnutiach. Prvé bude od 4. do 29. októbra 2023 a druhé v októbri 2024.

Verím, že toto rozhodnutie prispeje k pochopeniu synodality ako konštitutívneho rozmeru Cirkvi a pomôže všetkým prežívať ju ako bratia a sestry, ktorí svedčia o radosti evanjelia.“

Synodálny proces pokračuje kontinentálnou fázou

Na zverejnené rozhodnutie Svätého Otca reagoval Generálny sekretariát Synody biskupov vyhlásením, v ktorom sa okrem iného uvádza:

„Dnes na poludnie, na záver nedeľnej modlitby Anjel Pána, Svätý Otec oznámil, že nadchádzajúce XVI. riadne generálne zhromaždenie Biskupskej synody sa bude konať v dvoch obdobiach s ročným odstupom: prvé od 4. do 29. októbra 2023, druhé v októbri 2024. Pápež František vychádzal z Apoštolskej konštitúcie Episcopalis Communio, ktorá s touto možnosťou počíta (porov. Čl. 3).“

„Generálny sekretariát synody si od začiatku zvolil cestu počúvania a rozlišovania, a to aj vo fáze plánovania a realizácie synodálneho procesu. V nasledujúcich týždňoch budeme pokračovať v rozlišovaní, aby sme lepšie definovali slávenie dvoch zasadnutí XVI. riadneho generálneho zhromaždenia Biskupskej synody a obdobie medzi nimi. Budeme o tom včas informovať.

Tento proces počúvania začali v roku 2021 miestne cirkvi, t. j. Boží ľud zhromaždený okolo svojich pastierov; bola to výzva pre biskupské konferencie a synody východných katolíckych cirkví. Až 112 zo 114 biskupských konferencií a všetky východné katolícke cirkvi vykonali rozlišovanie toho, čo vzišlo z jednotlivých cirkví.

Teraz sa pokračuje kontinentálnou fázou, ktorá vyvrcholí slávením kontinentálnych synodálnych zhromaždení v období od januára do marca 2023, ktoré sú zvolané, aby preskúmali prejdenú cestu, aby pokračovali v počúvaní, v rozlišovaní počnúc Dokumentom kontinentálnej etapy a podľa sociokultúrnych špecifík jednotlivých oblastí, s cieľom zrealizovať záverečný krok tejto duchovnej cesty.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20221017016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]