[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vrbovom sa rozlúčili so zosnulou sestrou premonštrátkou Hroznatou
P:3, 14. 10. 2022 15:00, DOM

Vrbové 14. októbra (TK KBS) Komunita rehoľných sestier a bratov premonštrátov, súrodenci, rodina, známi a dobrodinci kláštora sa dnes zádušnou svätou omšou v rehoľnej kaplnke vo Vrbovom a  pohrebnými obradmi na miestnom cintoríne rozlúčili so zosnulou sestrou Hroznatou. Liturgické obrady viedol prior kláštora v Holíči Viktor Štefan Locner.

Sestra Hroznata pochádzala z farnosti Obetovania Pána vo Vyšných Ružbachoch, kde je bol duchovnou a ľudskou oporou farár Bernard Pánči. Počas totality ako mladá tajne vstúpila do kláštora sestier premonštrátok, v ktorej pôsobila 49 rokov. Sestra Hroznata bola nenápadná, jednoduchá, zbožná a usmievavá. Bohu, Cirkvi a ľuďom slúžila s láskou. Väčšinu svojho rehoľného života slúžila v komunitách v Bratislave - Kňazský seminár, Nitre – Biskupský úrad a vo Vrbovom. Svoju dušu odovzdala Stvoriteľovi 12. októbra

Hroznata, umrtie, parte

-

Nekrológ sr. Hroznata Anny Martinkovej ( * 21. februára 1955 - + 12. októbra 2022)

Narodila sa v katolíckej rodine vo Vyšných Ružbachoch. Pochádzala z desiatich detí, v poradí bola šiesta. Otec bol robotníkom v celulózke v Podolínci, mama pracovala ako roľníčka. Po ukončení základnej školy vstúpila 11. júla 1970 do kláštora sestier premonštrátok vo Vrbovom. Tu pobudla mesiac, potom 1. augusta nastúpila do komunity sestier v Skalici u Litoměřic. Sestry tu pracovali v Ústave sociálnej starostlivosti pri postihnutých deťoch. Pomáhala pri upratovaní, v kuchyni a v práčovni. Zároveň si v tomto období urobila teologický a sanitárny kurz a tak mohla sestrám pomáhať aj ako sanitárka. Svoje prvé sľuby zložila tu v Skalici 14. marca 1973 a o tri roky neskôr aj večné sľuby 20. marca 1976. Od 1. novembra bola preložená do komunity sestier pôsobiacich v kňazskom seminári v Bratislave. Pomáhala im v kuchyni a pri upratovaní až do konca augusta 1980.

Sr. Hroznata bola nenápadná, jednoduchá, usmievavá sestra. Slúžila s láskou a každú prácu robila rada. Pre iných mala pochopenie, povzbudivé slovo, či svoj úsmev. Rada sa modlila a každý deň s dôverou odovzdávala do Božích rúk. Modlitba a adorácia Eucharistického Krista jej boli posilou v každodennom živote. Od 1. septembra 1980 začala pracovať ako upratovačka v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave. Pracovala tu do konca roka 1982. V januári 1983 sa vrátila do kňazského seminára v Bratislave k pomocnej práci v kuchyni. Od 1. septembra 1996 bola preložená do komunity sestier v Nitre. Tu sedem rokov pomáhala sestrám pri vedení domácnosti na Biskupskom úrade. Potom 1. septembra 2003 sa opäť vrátila do kňazského seminára v Bratislave.

Svojou tichou službou slúžila v práčovni a žehliarni. Pre bohoslovcov mala materské srdce a sprevádzala ich svojou modlitbou. Sr. Hroznata mala rada mladých ľudí, dokonca od septembra 2014 spolupracovala v celoslovenskom tíme pastorácie povolaní. Svojou tichou službou bola zapojená do služby modlitieb za mladých na webovej stránke pastorácie mládeže. Pre túto službu sa vo svojom veku naučila pracovať s počítačom, aby mohla komunikovať s mládežou. Mladí ľudia jej mohli napísať a požiadať ju o modlitbu pri hľadaní životného povolania. V tejto službe vytrvalo slúžila do konca života. Pamätala si mená mnohých mladých ľudí, aj spätne sa zaujímala ako sa im darí, udržiavala s mnohými kontakt.

Spolu s nimi prežívala ich cestu hľadania a nachádzania životného povolania. Kto ju požiadal o modlitbu mohol sa spoľahnúť, že sr. Hroznata bude na neho určite pamätať. V lete 2019 sa v jej živote objavila vážna choroba. V Bratislave zostala, dá sa povedať až do konca, keď v júni 2021 sestry definitívne ukončili svoje pôsobenie v kňazskom seminári v Bratislave. Do Vrbového, sa vrátila koncom júna 2021 po 51 rokoch. Aj keď choroba jej postupne uberala zo síl, sr. Hroznata naďalej rada pomohla kde mohla. Neustále mala záujem o dianie vo svete i v živote komunity.

Jej zdravotný stav sa postupne zhoršoval a síl jej ubúdalo. Silu čerpala z modlitby a hlbokého osobného vzťahu s Ježišom. Posledné dni pred smrťou už len oddychovala a modlila sa. Zomrela 12. októbra 2022 pripravená na stretnutie so svojím Pánom v kruhu modliacich sa sestier.

TK KBS informoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba, ml; pz ) 20221014023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]