[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež mladým Belgičanom: Svet je v nebezpečenstve, buďte vyslancami pokoja
P:3, 10. 10. 2022 16:30, ZAH

Vatikán 10. októbra (RV) Mladí katolíci z Belgicka, ktorí sa pripravujú na Svetové dni mládeže v Lisabone, prišli na púť do Ríma. Pápež František ich pri osobitnej audiencii v pondelok 10. októbra povzbudil k odvahe byť svedkami viery uprostred sekularizovanej spoločnosti a stať sa „vyslancami pokoja“ v dobe, keď ľudstvo čelí veľkému nebezpečenstvu.

„Buďte remeselníkmi pokoja okolo seba a vo svojom vnútri, aby svet znovu objavil krásu lásky, spoločného života, bratstva a solidarity.“

 

Aj týmito slovami sa Svätý Otec prihovoril vyše stovke mladých Belgičanov, ktorí prišli z rozličných farností. Pri stretnutí v Klementínskej sále im adresoval slová uznania a povzbudenia v ich horlivosti:

„S láskou vás všetkých pozdravujem a prostredníctvom vás vyjadrujem svoju duchovnú blízkosť všetkým mladým ľuďom, ktorí sa angažujú vo svojich farnostiach a kresťanských spoločenstvách v Belgicku. Obdivujem smelosť vašej viery, vašu angažovanosť a kresťanské svedectvo v spoločnosti, ktorá sa, ako vieme, čoraz viac sekularizuje.“

Konštruktívne prijať limity: „Teš sa z toho, že si neurotik“

 

Svätý Otec prítomných posmelil nemať strach zo svojich osobných limitov, a upozornil na dôležitosť rozlišovania konfliktu, ktorý uzatvára, od krízy, ktorá dáva rásť:

„Prežívate radosť a nadšenie, ale niekedy aj strach, ťažkosti, zranenia, konfrontáciu so svojimi limitmi, krízy. Nemajte strach z kríz, pretože vďaka krízam rastieme. Dopadne na teba to či ono, no ty musíš pokračovať a riešiť problémy. Nezamieňaj si však krízu s konfliktom: konflikt ťa uzatvára, kríza ťa núti rásť.

Preto musí byť váš vzťah s Kristom pevný. On je verný priateľ, ktorý nikdy nesklame. Stretnutie s Ježišom vám umožní nanovo sa pozrieť na situácie, nájsť odpovede na svoje otázky, zistiť, že ste schopní prevziať zodpovednosť, posunúť sa v živote vpred a upevniť svoju vieru prostredníctvom dialógu o svojom presvedčení.

A okrem toho sa nebojte prijať svoju krehkosť, svoju slabosť, a to s pokorou: toto sú moje obmedzenia, ale ide sa vpred. „Otče, som neurotik, neurotička...“ – Ale, teš sa z toho, že si neurotik, a napreduj bez strachu. Nepotrebujete byť superhrdinovia, ale predovšetkým úprimní, pravdiví a slobodní ľudia.“

Pápež v súvislosti s blížiacim sa SDM 2023 v Lisabone podnietil prítomných „byť vyslancami belgickej mládeže“ :

„Ako belgickí vyslanci mládeže pri príprave Svetových dní mládeže 2023 v Portugalsku vás pozývam, aby ste pestovali blízkosť ku všetkým mladým ľuďom, najmä k tým, ktorí žijú v neistých situáciách, k mladým migrantom a utečencom, k mládeži ulice, a nezabúdali pritom na iných, najmä na tých, ktorí prežívajú osamelosť a smútok.

Ľudstvo je v nebezpečenstve: „Buďte vyslancami pokoja“

 

Aj vďaka dialógu so staršími sa mladí ľudia môžu stať „vyslancami pokoja“ v dnešnom nebezpečnom svete, zdôraznil pápež:

„Práve keď vyrastáme v dialógu so starými ľuďmi si môžeme vytvoriť pevnú osobnosť pre každodenné zápasy a oni nám tiež odovzdávajú svoju vieru a náboženské presvedčenie. Jedným z týchto zápasov je boj za mier.

Ako dobre viete, prechádzame ťažkými časmi pre ľudstvo, ktoré je vo veľkom nebezpečenstve. Je to pravda: sme vo veľkom nebezpečenstve. Preto vám hovorím: buďte remeselníkmi pokoja okolo seba a vo svojom vnútri, vyslancami pokoja, aby svet znovu objavil krásu lásky, spoločného života, bratstva a solidarity.“

Napokon Svätý Otec prítomných mladých pútnikov povzbudil nebáť sa výziev, byť tvorivými a sústrediť sa na priateľstvo s Ježišom Kristom v zverení sa do materskej ochrany Matky Božej:

„Tvárou v tvár všetkým týmto výzvam sa môžete cítiť znechutení, nie dostatočne na výške, nevyzbrojení a bezmocní. Nebojte sa! Buďte kreatívni, buďte nápadití, zdvihnite oči, aby ste čelili životným výzvam! (...) Nenechajte sa rozptyľovať nepodstatnými vecami života, tých je veľa. Sústreďte sa na to podstatné, čo vyplýva z priateľstva s Ježišom Kristom.

Povzbudzujem vás a blahoželám vám k práci, ktorú vykonávate vo svojich komunitách. Zverujem vás materinskej starostlivosti Panny Márie – jej ruženec je školou modlitby a života – a príhovoru mladých svätých. Všetkých vás sprevádzam svojím požehnaním spolu s vašimi rodinami a celou belgickou mládežou. A prosím, nezabudnite sa za mňa modliť. Ďakujem!“



( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20221010037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]