[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veni Sancte v UPeCe obetovali za zosnulých tragédie na Zochovej ulici
P:3, 10. 10. 2022 10:05, DOM

Bratislava 10. októbra (TK KBS) Univerzitné pastoračné centrum svätého Jozefa Freinademetza v Bratislave (UPeCe) otvorilo nový akademický rok 2022/2023 slávnostným Veni Sancte.

Otvorenie sa uskutočnilo v priestoroch UPeCe na internátoch v Mlynskej doline. Privítanie študentov začalo slávnostnou svätou omšou, ktorej hlavným celebrantom bol bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko. Prítomní boli aj kňazi, Stanislav Krajňák SVD a Martin Štefanec SVD, kňazi Univerzitného pastoračného centra a ďalší kňazi, bohoslovci, vysokoškolskí profesori a hostia.

Vo veľkej sale Univeritného pastoračného centra sa zhromaždili stovky vysokoškolákov a za doprovodu speváckeho zboru na úvod svätej omše vzývali Ducha svätého spievaním hymnu k Duchu  Svätému. 

Vo svojej homílii Mons. Haľko poukázal na udalosti, ktoré sú mimoriadne hneď na začiatku akademického roka, keď piati študenti zahynuli pri nehode na Zochovej ulici cestou na internáty a do školy.

 „Musím povedať za seba a asi aj za vás, že stojím v pokore omráčený tým, čo sa stalo”. Je tu pokušenie zabudnúť na to, že stojíme v Božej prítomnosti. A všetko čo sa okolo nás a medzi nami odohráva je nejaké poučenie, posolstvo. Tá realita je tvrdá, a predsa nám Ježiš v dnešnom evanjeliu hovorí: “Nadväzujte spojenie s vašim Otcom aj vtedy, keď zažívate ťažké chvíle”.

„Pane čo nám chceš povedať v situácii, v ktorej sa nachádzame“, spýtal sa biskup Haľko. Vy ste mladí ľudia a možno mladým ľuďom sa nehovorí, že aj v Písme je napísané “ži tento prítomný okamih tak, ako keby si ho mal žiť posledný krát. Lebo nevieme dňa a nevieme ani hodiny.”

Pán nám hovorí jasne a naliehavo, “žite prítomný okamih v čistote pred Bohom, v milosti posväcujúcej, aby kedykoľvek sa vás Pán spýtal na film vášho života, mohli ste mu povedať: „Pane, kráčal som životom, snažil som sa, bojoval som, spovedal som sa, prijímal na Eucharistiu. Padajúc, vstávajúc som chcel žiť podľa tvojho programu a projektu, ktorý je naznačený v tvojom svätom Evanjeliu.”

Biskup Haľko povzbudil študentov k životu v plnosti a tiež k plneniu si povinností, životu podľa Božieho Slova v láske k Bohu a blížnym aj počas štúdia na vysokej škole a pobytu na internátoch v Mlynskej doline.   

Po svätej omši sa konalo sa agapé, kde, ako býva zvykom, sa prítomní mohli posilniť študentským jedlom: rožkami a nátierkami. Tie pripravil gastro tím. Jednou z myšlienok tejto slávnosti bola snaha pozvať nových študentov, aby sa začlenili medzi UPeCe spoločenstvo, ale aj ponuka, ktorú nám dáva Ježiš, pretože on má pre každého z nás pripravené jedinečné miesto. 

Predstavili sa noví študenti, ktorí prišli do Bratislavy zo všetkých kútov Slovenska. Predstavili sa tiež jednotlivé študentské tímy UPeCe, ktoré v rámci UPeCe pôsobia. Tie si pripravili kreatívne videá zo svojej činnosti. Noví študenti tak mali príležitosť vybrať si a začleniť sa do jednotlivých tímov, ktoré prispievajú k bohatému programu a životu v UPeCe Bratislava.

UPeCe v Bratislave vedú misionári verbisti od jeho vzniku v roku 1997.

TK KBS informoval P. Martin Štefanec SVD( TK KBS, tk; ml  ) 20221010015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]