[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tímy z projektu Mladé srdce sa stretli už piaty raz. Tentoraz na Škutovkách
P:3, 07. 10. 2022 09:13, DOM

Ružomberok 7. októbra (TK KBS) Od 30. septembra do 1. októbra sa konalo 5. celoslovenské stretnutie farských tímov z projektu Mladé srdce, ktoré zorganizovalo eRko - Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V rekreačnom zariadení na Škutovkách, neďaleko Ružomberka, sa stretlo spoločne 72 účastníkov - kňazov a laikov z desiatich farností z celého Slovenska, ktoré sú zapojené do projektu, aby sa učili zručnosti aktívneho počúvania.

„V projekte spoločne objavujeme spôsoby, ako sa priblížiť svetu mladých a ako im vytvoriť priestor uprostred farnosti. Veríme, že cez systematickú prácu s mladými dokážeme priniesť oživenie celej farskej komunite,“ priblížil stretnutie František Koníček, obsahový koordinátor projektu.

Pre účastníkov bol pripravený bohatý program so zaujímavými hosťami. Na úvod svoj príspevok predniesol kňaz Spišskej diecézy a dlhoročný správca Oravského centra mládeže Branislav Kožuch. Pútavým spôsobom ponúkol zamyslenie nad tým, že počúvať mladých nemôže byť len nástrojom, ale že jeho cieľom je skutočný a úprimný záujem o konkrétneho mladého človeka.

Nasledovnými časťami programu účastníkov sprevádzali dvaja školitelia - don Peter Naňo SDB a sestra Eva Rušínová FMA. Obaja pracujú ako lektori zážitového výchovného programu saleziánskej rodiny na Slovensku „Cesty zrenia“. Zástupcom farností priblížili rôzne pohľady na tému aktívneho počúvania.

Poslucháči mali možnosť si techniku aktívneho počúvania vyskúšať a osvojiť si reálne formy pre prax. „Asi tá najhlavnejšia myšlienka, ktorú si odnášam, je, že veciam či ľuďom treba dať čas a trpezlivosť a že niekedy obyčajné mlčanie dokáže človeku pomôcť viac, ako akákoľvek rada.“ zhodnotila v záverečnom hodnotení jedna z účastníčok podujatia.

Celoslovenské stretnutie farských tímov je jedným z viacerých plánovaných stretnutí, na ktorých sa účastníci rozprávajú o rôznych témach, dôležitých pre život vo farnosti a prácu s deťmi a mladými. Členovia farských tímov majú možnosť spoločne diskutovať, plánovať, vzájomne sa inšpirovať a vymieňať si skúsenosti.

Fotogalériu zo stretnutia si môžu záujemcovia pozrieť na webe projektu www.erko.sk/mladesrdce.

Projekt Mladé srdce realizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V pilotnom projekte sa spojilo desať slovenských farností, ktoré veria, že svoju farnosť môžu oživiť cez systematickú prácu s mladými. Absolvujú v ňom spoločnú cestu rozvoja a zvyšovania vitality. Túto skúsenosť plánujú v eRku spracovať do programu a ponúknuť i ďalším farnostiam a komunitám na Slovensku.

TK KBS informoval Boris Kollár( TK KBS, bko, ml; pz ) 20221007016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]