[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 06. 2024   Meniny má Anton      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Urbańczyk: Trest smrti by sa mal zrušiť, zákaz mučenia sa nesmie porušovať
P:3, 05. 10. 2022 14:33, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV) Stály predstaviteľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe vo svojom príhovore na šiestom plenárnom zasadnutí konferencie o ľudskom rozmere "Právny štát" potvrdil, že ľudská dôstojnosť sa musí rešpektovať aj v prípade veľmi závažných trestných činov, a zopakoval, že Svätá stolica odsudzuje ubližovanie, zlé zaobchádzanie a pokusy o nátlak na obvinených.

Svätá stolica považuje trest smrti za neprípustný, pretože, ako uvádza Katechizmus Katolíckej cirkvi, je útokom na nedotknuteľnosť a dôstojnosť osoby, a preto bude dôrazne trvať na jeho zrušení vo svete. Zdôraznil to Mons. Janusz Urbańczyk, stály predstaviteľ Svätej stolice pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), vo svojom utorkovom prejave o mučení na 6. plenárnom zasadnutí Varšavskej konferencie o ľudskom rozmere na tému "Právny štát".

Závažné trestné činy nezbavujú človeka dôstojnosti

Zatiaľ čo trest smrti sa dlho považoval za primeranú reakciu na závažnosť niektorých trestných činov a za prijateľný, aj keď extrémny prostriedok ochrany spoločného dobra, Mons. Urbańczyk, dnes si čoraz viac uvedomujeme, že dôstojnosť ľudskej osoby nezaniká ani v prípade veľmi závažných trestných činov. Okrem toho sa objavilo nové chápanie významu trestných sankcií uplatňovaných štátom a boli vyvinuté účinnejšie systémy zadržania, pokračoval stály predstaviteľ Svätej stolice, ktoré zabezpečujú náležitú ochranu občanov a zároveň nezbavujú páchateľov trestných činov natrvalo možnosti nápravy.

Bezpodmienečná úcta k životu

Arcibiskup Urbańczyk pripomenul, že Svätá stolica vždy presadzovala bezpodmienečnú úctu k životu od momentu počatia až po prirodzenú smrť a odsudzovala všetko, čo porušuje integritu ľudskej osoby, ako napríklad mrzačenie, mučenie tela alebo mysle a pokusy o donútenie vôle. Zdôraznil tiež, že keďže dôstojnosť ľudskej osoby je nedotknuteľná, "orgány zodpovedné za stanovenie trestnej zodpovednosti sa musia usilovať o dôsledné hľadanie pravdy a ich činnosť musí byť vykonávaná s plným rešpektovaním dôstojnosti a práv ľudskej osoby".

Zákaz mučenia podľa medzinárodného práva

Z tohto dôvodu dodal, že "zákony zakazujúce mučenie sa musia pri vyšetrovaní prísne dodržiavať, a to aj v prípade závažných trestných činov". Stály predstaviteľ Svätej stolice tiež zdôraznil, že "medzinárodné nástroje v oblasti ľudských práv oprávnene zakotvujú zákaz mučenia ako zásadu, ktorú nemožno za žiadnych okolností porušiť". Vylúčené je aj použitie zadržania výlučne na účely získania informácií dôležitých pre súdne konanie.( TK KBS, rv cz, ml; pz ) 20221005033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]