[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko malo zastúpenie na valnom zhromaždení Svetovej rady cirkví
P:3, 05. 10. 2022 14:10, ZAH

Nemecko 5. októbra (TK KBS) Viac ako 4000 predstaviteľov rôznych kresťanských cirkví a denominácií z celého sveta sa tento rok stretlo v nemeckom meste Karlsruhe, aby sa navzájom viac spoznali a zároveň zjednotili svoj postoj k naliehavým výzvam a problémom dnešného kresťanstva aj sveta. Valné zhromaždenie Svetovej rady cirkví je určite najväčším ekumenickým zhromaždením kresťanov na svete. Svoje zastúpenie na stretnutí malo aj Slovensko.

Valné zhromaždenie Svetovej rady cirkví sa stretlo v nemeckom Karlsruhe. Bola na ňom aj predsedníčka Ekumenického výboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Eva Guldanová. „V prvom rade je to taká slávnostná udalosť, kedy sa predstavitelia zo všetkých tých členských cirkví, a samozrejme hostia stretnú a spolu žijú chvíľku. To, čomu sa venujú, je na prvom mieste modlitba a spoločné bohoslužby, samozrejme sú nejaké rozhodujúce dôležité procesy, vydávajú spoločné stanoviská k dôležitým otázkam súčasnosti,“ uviedla pre Rádio LUMEN Guldanová.

Na valnom zhromaždení sa podarilo zvoliť nové vedenie Svetovej rady cirkví. Tento centrálny výbor má 150 členov, ktorí budú vo svojej funkcii do ďalšieho valného zhromaždenia. Okrem toho bolo potrebné prijať stanovisko k rôznym téma, ktoré sa týkajú cirkví, ale aj svetového diania. Zároveň sa určilo, v akých oblastiach sa v najbližšom období bude Svetová rada cirkví snažiť podnikať kroky.

„Tie témy sú teologické a teda ekumenické a sú to také témy, že staráme sa spolu o túto zem, snažíme sa o mier, čiže aj klimatické otázky a ako sa my kresťania k nim staviame, ale aj naozaj to budovanie mieru a tiež humanitárna pomoc. Keď sa vieme v cirkvi spojiť v tomto, tak je to úžasné spoločné svedectvo. To je najväčší taký dôkaz, že vlastne je len jedno kresťanstvo,“ dodala predsedníčka Ekumenického výboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Eva Guldanová.  

Dôležitým výstupom valného zhromaždenia je posolstvo, ktoré sa snaží tlmočiť skúsenosť zhromaždenia a približuje témy, ktorým sa Svetová rada cirkví bude venovať v nasledujúcich rokoch.

(Zdroj: Rádio LUMEN)( TK KBS, egu, ml; pz ) 20221005031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]