[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Púť charít dostane medzinárodný rozmer, buduje cezhraničnú spoluprácu
P:3, 05. 10. 2022 10:10, DOM

Bratislava 5. októbra (TK KBS) Trinásty ročník spoločnej púte charít, ktorú organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH), bude v sobotu 8. októbra hostiť Spišská katolícka charita v maďarskom Sárospataku. Priamy prenos zo svätej omše prinesie Rádio LUMEN. Zamestnanci, dobrovoľníci a klienti z celého Slovenska sa stretnú, aby spoločne poďakovali za uplynulý rok. Podujatie, ktorého sa každoročné zúčastní viac ako 500 ľudí malo dvojročnú prestávku spôsobenú pandémiou Covid-19 a vyvrcholí v Bazilike Sárospatak odovzdávaním ocenení najlepším zamestnancom charity.

Put, charit, plagat

„K spoločnej púti nás inšpiroval fakt, že sv. Alžbeta je patrónkou charity, aj slovenskej a maďarskej charity. Sárospatak je jej rodiskom, žili sme spoločne v jednej krajine. A preto sme sa rozhodli po pandemickej prestávke poďakovať na púti v spoločnosti charít z Maďarska, Ukrajiny a Slovenska,“ uviedol Pavol Vilček, diecézny riaditeľ Spišskej katolíckej charity. Predpoludňajší program bude venovaný modlitbám a slávnostnej svätej omši, ktorú budú celebrovať prezident SKCH Mons. Tomáš Galis a trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch.

Cezhraničná spolupráca charít

V predvečer podujatia, v piatok 7. októbra sa uskutoční aj stretnutie riaditeľov slovenských, maďarských a ukrajinských charít, ktorého cieľom je obnoviť cezhraničnú spoluprácu, ktorú iniciovala Spišská katolícka charitou a Egerskou charitou (HU) a bola oficiálne podpísaná v roku 2021 za prítomností riaditeľa SpKCh Pavla Vilčeka, Mons. Jána Kuboša a predstaviteľov Egerskej arcidiecézy.

„V rámci tejto spolupráce sa chceme inšpirovať dobrými skúsenosťami maďarskej charity v dobrovoľníckej činnosti, rozvoja spolupráce s farskými charitami a prácou s mladými ľuďmi na základných a stredných školách,“ priznal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech. Maďarská charita má systém budovania siete dobrovoľníkov a k dobrovoľníctvu povzbudzujú už malé deti zapojením do jednotlivých aktivít, ktoré charita organizuje, aby  si od mala uvedomovali, že pomáhať je dobré.

„Veľké poďakovanie všetkým, ktorí tohtoročnú spoločnú púť charít neúnavne pripravujú. Viac informácií o charitnej činnosti ako aj jednotlivých projektoch, ktoré realizujeme nájdete na oficiálnej stránke SKCH www.charita.sk; stránkach arci/diecéznych a eparchiálnych charít a sledovať ich činnosť je možné na Facebooku a Instagrame,“ uviedla pre TK KBS Monika Molnárová.( TK KBS, mmo, ml; pz ) 20221005019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]