[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne debatujú odborníci o posudzovaní svätosti v digitálnej ére
P:3, 04. 10. 2022 12:32, ZAH

Vatikán 4. októbra (RV) „Svätosť dnes“ – to je téma medzinárodnej odbornej konferencie organizovanej Dikastériom pre kauzy svätých od 3. do 6. októbra v Ríme. Na pôde Patristického inštitútu Agustiniánum sa odborníci z rôznych disciplín zapájajú do diskusie o súčasnej definícii hrdinských cností a o povesti svätosti v kontexte digitálnej éry.

V sále neďaleko Svätopeterského námestia sa členovia dikastéria, profesori a vedci z akademického prostredia i predstavitelia kultúry a médií venujú dvom hlavným témam, ktoré určil prefekt Dikastéria pre kauzy svätých kardinál Marcello Semeraro vo svojom úvodnom príhovore.

Prvou témou je „Kresťanská heroickosť medzi jej nemennosťou a aktualizáciou“, teda ako identifikovať cnosti potrebné pre „kanonizovateľnú svätosť“, majúc na pamäti slová sv. Johna Henryho Newmana, že na to, aby sme boli dokonalí, „netreba viac, než plniť si svoje každodenné povinnosti“ v bežnom kresťanskom živote.

Druhou témou je „Povesť svätosti v digitálnej ére“. Tzv. fama sanctitatis a preverenie jej stálosti a rozšírenosti bolo vždy základnou podmienkou na začatie procesu blahorečenia, zdôraznil kardinál Semeraro. Zároveň upozornil, že  „v posledných desaťročiach sa však zdá, že toto predchádzajúce predbežné posúdenie sa dostalo na druhé miesto: napríklad v pozíciách sa povesť svätosti (alebo mučeníctva či obetovania života) a povesť znamení teraz zvyčajne vkladajú na koniec expozície“.

Z tohto dôvodu, pripomenul kardinál, 31. mája 2021 zaslalo Dikastérium pre kauzy svätých všetkým biskupom list, v ktorom odporúčalo „overiť dôslednosť a pravosť tejto povesti spolu s príkladnosťou a aktuálnosťou kandidátov, ako aj významnou povesťou znamení (fama signorum). Táto téma je preto aktuálna o to viac, že digitálny vek prináša nové a naliehavé výzvy“. Lebo „neverím, že svätí by mali 'lajky' na sociálnych sieťach“, poznamenáva kard. Semeraro.

Prehľad účastníkov konferencie

V úvodný deň vystúpil s príhovorom na tému „svätosť ako ovocie Ducha Svätého“ Mons. Bruno Forte, teológ a arcibiskup talianskej diecézy Chieti-Vasto. Niektoré prvky súčasnej definície svätosti predstavil biskup juhotalianskej diecézy Sessa Aurunca Mons. Orazio Francesco Piazza. S odvolaním sa na apoštolskú exhortáciu pápeža Františka Gaudete et exsultate z roku 2018 objasnil, že „svätosť nie je nič iné ako naplno prežívaná láska“ a „cesta svätosti ako daru a úlohy je cestou dokonalej radosti“.

Na tú istú tému hovoril aj novinár Marco Tarquinio, šéfredaktor talianskeho katolíckeho denníka Avvenire, ktorý zdôraznil, že svätosť dnes Cirkvi a svetu dáva na vedomie „silu milosti, váhu dobrej vôle a potrebu uvedomovania si limitov“.

Konferencia pokračovala v utorok 4. októbra dopoludnia prvou témou „kresťanská heroickosť medzi jej nemennosťou a aktualizáciou“. S príspevkami vystúpili docent Patristického inštitútu Augustinianum páter Rocco Ronzani a sestra Mary Melone z Pápežskej univerzity Antonianum. Nasledovali prednášky Rosalby Manes z Pápežskej Gregorovej univerzity a Angely Ales Bello, ktorá vyučuje na Lateránskej univerzite.

Popoludní vystúpia páter Maurizio Faggioni z Alfonziánskej akadémie, Giuseppe Noia z Katolíckej univerzity Najsvätejšieho Srdca a Andrea Riccardi, zakladateľ komunity Sant'Egidio.

Deň sa skončí okrúhlym stolom so spomenutými osobnosťami,  ktorý bude moderovať novinár Francesco Giorgino z talianskeho RAI. Konklúziu urobí sekretár Dikastéria pre kauzy svätých arcibiskup Fabio Fabene.

Streda 5. októbra bude venovaná druhej téme: „Povesť svätosti v digitálnej ére“. Vystúpia prof. Cecilia Costa z Univerzity Roma Tre, predseda Ratzingerovej nadácie páter Federico Lombardi SJ a ďalšie osobnosti. Zhrnutie na záver bude patriť prefektovi Dikastéria pre kauzy svätých kardinálovi Semerarovi.

Záverečným momentom konferencie bude audiencia u pápeža Františka naplánovaná na dopoludnie 6. októbra.

Program konferencie( TK KBS, RV, jb; rp ) 20221004022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]