[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 24. 09. 2023   Meniny má Ľuboš, Ľubor      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN putovalo s poslucháčmi na Kysuce počas 33. Lumentúry
P:3, 03. 10. 2022 13:50, DOM

Krásno nad Kysucou 3. októbra (TK KBS) Kalvária a 25 metrov vysoká rozhľadňa v Krásne nad Kysucou boli cieľmi lumenturistov v sobotu 1. októbra. Na stretnutí v prírode si pripomenuli aj rozhlasovú odpustovú slávnosť Rádia LUMEN. Rádio LUMEN zorganizovalo pre svojich priaznivcov už 33. Lumentúru. Radosť zo stretnutia s poslucháčmi v prírode bola o to väčšia, že toto obľúbené podujatie sa konalo kvôli pandemickým obmedzeniam naposledy pred tromi rokmi. Lákadlom bolo tentoraz aj avizované pohostenie od miestnych poľovníkov, ktorí pripravili v cieli túry guláš z diviny.

Oslava patróna katolíckeho rádia

Slovenské katolícke rádio si pripomenulo 29. septembra sviatok svojho nebeského patróna - sv. Michala, archanjela. Tento významný deň oslávil kolektív pracovníkov rádia aj medzi svojimi poslucháčmi na Lumentúre. Nadšenci turistiky a pohybu v prírode za každého počasia sa stretli pri Kaplnke Panny Márie Kráľovnej anjelov, ktorá sa nachádza veľmi blízko železničnej stanice v Krásne nad Kysucou. Svätú omšu s formulárom o sv. Michalovi, archanjelovi, slúžil tamojší dekan Marian Vojtek. Po svätej omši priblížil históriu vzniku novej kalvárie Jozef Grappa, primátor Krásna nad Kysucou. Kalváriu postavili v roku 2020 a zdobia ju kovové plastiky architekta Stanislava Mikovčáka.

Stovka účastníkov putovala aj počas mrholenia

Počasie na Lumentúre nebolo ideálne na pohyb v prírode, avšak dážď postupne po svätej omši ustával a pútnikov zastihlo na vrchole túry len jemné mrholenie. Podľa Mateja Šimášeka, riaditeľa OCR Kysuce, je však počasie len druhoradou záležitosťou: „Kysuce sú pekné v každom ročnom období a v každom čase. Strávili sme čas v prírode a popri tom sme prehĺbili aj to duchovné a to je dôležité. V spolupráci s Rádiom LUMEN sme počas uplynulých mesiacov v relácii Pútnický víkend predstavili tri duchovno-turistické tipy a kalvária s rozhľadňou v Krásne nad Kysucou boli jedným z nich," vysvetlil Matej Šimášek.

Hmlistý výhľad

Zdolanie kalvárie trvalo stovke lumenturistov približne necelú hodinu. Pod rozhľadňou bol čas aj na rozprávanie o prírode v podaní Alfonza Lišku, zo Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny, a o novinkách z vysielania Rádia LUMEN, ktoré priblížili redaktori a členovia vedenia rádia. Aj keď pohľad z rozhľadne v Krásne nad Kysucou bol len zahmlený, vidno bolo aspoň samotné mesto a najbližšie okolie. Neisté počasie však neprekazilo radosť zo vzájomného stretnutia pracovníkov rádia a jeho poslucháčov po dlhej dobe obmedzení platných pre podujatia ako je Lumentúra.( TK KBS, in; rp ) 20221003033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]