[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 23. 06. 2024   Meniny má Sidónia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mimoriadna výzva pápeža za prímerie na Ukrajine a odvrátenie jadrovej hrozby
P:3, 02. 10. 2022 13:21, ZAH

Vatikán 2. októbra (RV) Pri poludňajšom stretnutí s veriacimi v nedeľu 2. októbra pápež František predniesol mimoriadnu výzvu na okamžité prímerie na Ukrajine a využitie všetkých diplomatických prostriedkov na ukončenie vojny a odvrátenie jadrovej hrozby. S výzvami sa obrátil na ruského aj ukrajinského prezidenta a na predstaviteľov krajín celého sveta.

Svätý Otec mimoriadnym spôsobom venoval celý priestor pred modlitbou Anjel Pána výzve, ktorú prinášame v plnom znení.

Mierová výzva pápeža Františka

 

„Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Priebeh vojny na Ukrajine sa stal takým vážnym, ničivým a hrozivým, že vyvoláva veľké obavy. Preto by som tomu chcel venovať celú svoju dnešnú reflexiu pred modlitbou Anjel Pána. Táto strašná a nepredstaviteľná rana ľudstva namiesto toho, aby sa zacelila, krváca stále viac a viac a hrozí jej rozšírenie.

Zarmucujú ma tie rieky krvi a sĺz, ktoré sa v týchto mesiacoch preliali. Som zarmútený tisíckami obetí, najmä detí, a mnohými deštrukciami, ktoré zanechali mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozujú rozsiahle územia zimou a hladom. Isté činy sa nikdy nedajú ospravedlniť, nikdy! Je skľučujúce, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpin, Mariupoľ, Izjum, Záporožie a ďalšie lokality, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu. A čo povedať na to, že ľudstvo opäť čelí atómovej hrozbe? Je to absurdné.

Čo sa ešte musí odohrať? Koľko krvi musí ešte vytiecť, aby sme pochopili, že vojna nikdy nie je riešením, ale iba ničením? V mene Boha a v mene zmyslu pre ľudskosť, ktorý prebýva v každom srdci, obnovujem svoju výzvu, aby sa ihneď dosiahlo prímerie (zastavenie paľby). Nech zmĺknu zbrane a hľadajú sa podmienky na začatie vyjednávaní, ktoré dokážu priviesť k riešeniam nie vnúteným silou, ale dohodnutým, spravodlivým a stabilným. A takými budú, ak budú založené na rešpektovaní posvätnej hodnoty ľudského života a tiež suverenity a územnej celistvosti každej krajiny, ako aj práv menšín a legitímnych záujmov.

Vyjadrujem hlboké poľutovanie nad vážnou situáciou, vytvorenou v posledných dňoch ďalšími činmi, ktoré sú v rozpore so zásadami medzinárodného práva. Tá totiž zvyšuje riziko jadrovej eskalácie až po obavy z nekontrolovateľných a katastrofických následkov na celom svete.

Moja výzva je adresovaná predovšetkým prezidentovi Ruskej federácie, ktorého úpenlivo prosím, aby zastavil, aj z lásky k svojmu ľudu, túto špirálu násilia a smrti. Na druhej strane, zarmútený nesmiernym utrpením ukrajinského obyvateľstva v dôsledku znášanej agresie, obraciam sa s rovnako dôvernou výzvou na prezidenta Ukrajiny, aby bol otvorený serióznym mierovým návrhom. Všetkých protagonistov medzinárodného života a politických predstaviteľov krajín naliehavo žiadam, aby urobili všetko, čo je v ich možnostiach na ukončenie prebiehajúcej vojny, nenechali sa zatiahnuť do nebezpečnej eskalácie a rozvíjali a podporovali iniciatívy dialógu. Prosím, doprajme mladým generáciám dýchať sväté ovzdušie mieru, a nie znečistené vojnou, ktorá je šialenstvom!

Po siedmich mesiacoch násilností uplatnime všetky diplomatické prostriedky, aj tie, ktoré sa doteraz azda nevyužili, aby sa táto obrovská tragédia skončila. Vojna sama osebe je omyl a hrôza!

Dôverujme v Božie milosrdenstvo, ktoré môže zmeniť srdcia a v materinský príhovor Kráľovnej pokoja vo chvíli, keď pozdvihujeme svoju prosbu k Panne Márii Ružencovej z Pompejí, duchovne spojení s veriacimi zhromaždenými v jej svätyni i v mnohých častiach sveta.“

Solidarita po pohromách na Kube, Floride a v Indonézii

 

Po spoločnej modlitbe Anjel Pána a udelení požehnania pokračoval pápež František vyjadreniami solidarity po tragédii hurikánu Ian v oblasti Mexického zálivu s následkami viacerých desiatok obetí:

„Som nablízku obyvateľom Kuby a Floridy, ktorých zasiahol ničivý hurikán. Nech Pán prijme obete, nech dá útechu a nádej tým, ktorí trpia, a nech je oporou solidárneho úsilia.“

Pápež reagoval aj na správu o tragédii so 174 obeťami, ktoré zahynuli v tlačenici po futbalovom zápase v Indonézii:

„Modlím sa aj za tých, ktorí prišli o život a boli zranení pri zrážkach, ktoré vypukli po futbalovom zápase v indonézskom Malangu.“

Projekcia o živote sv. Petra na fasáde baziliky

 

Svätý Otec potom pozval veriacich na umelecko-duchovné podujatie, pripravené v rámci duchovnej správy Baziliky sv. Petra:

„Dnes večer sa na fasáde Baziliky sv. Petra uskutoční premietanie audiovizuálneho diela o postave apoštola Petra. Projekcie sa budú opakovať do 16. októbra, každý večer od 21. do 23. hodiny. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o túto iniciatívu, ktorou sa otvára pastoračný program venovaný svätému Petrovi a jeho misii.“

(Preklad: Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu – Vatican News)( TK KBS, RV, jb; rp ) 20221002002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]