[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 10. 12. 2023   Meniny má Radúz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Ján Kuboš požehnal novú kaplnku v stredisku v Krížovej Vsi
P:3, 27. 09. 2022 09:06, DOM

Krížova Ves 27. septembra (TK KBS) V Rómskom duchovno–spoločenskom stredisku v Krížovej Vsi patriacej do farnosti Spišská Belá sa konala v sobotu 24. septembra 2022 slávnosť požehnania kaplnky Povýšenia Svätého kríža. Vznikla tak kaplnka na liturgické slávenie a spoločenská miestnosť na vzdelávacie a formačné aktivity, čo spolu tvorí Pastoračné centrum, uvádza webstránka romovia.kbs.sk.

Dlhé roky sa miestne spoločenstvo stretávalo na katechézach, modlitbách i svätých omšiach na mieste, kde chýbala sakrálna stavba. Vďaka starostlivosti miestnych kňazov a laických dobrovoľníkov sa podarilo postaviť kaplnku, ktorá  bude dôstojným miestom liturgických slávení a uchovávania Eucharistie.

Slávnostnú svätú omšu spojenú s požehnaním kaplnky celebroval diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš, koncelebroval miestny farár Jakub Grich, kňazi pôsobiaci a žijúci v miestnej farnosti a Ján Buc, ktorý aktívne pomáhal pri budovaní centra. Hojnou účasťou sa do slávnosti zapojilo aj miestne spoločenstvo i hudobníci a speváci.

V homílii Mons. Ján Kuboš okrem iného poukázal na dôležitosť budovania vzťahov, ktoré je možné zveľaďovať práve počas života na zemi. Ramená pozdvihnutého kríža sú symbolom, ktorý zdôrazňuje tak dôležitosť „horizontálnych vzťahov“ medzi ľuďmi navzájom, ako aj toho „vertikálneho vzťahu“ človeka s Bohom.

V závere liturgie sa poďakoval všetkým, ktorí sa o stavbu pričinili a akoukoľvek pomocou prispeli k tomu, aby sa toto náročné dielo podarilo zrealizovať. Vďaka patrí najmä miestnemu kaplánovi Martinovi Schreinerovi, ktorý mal tento projekt osobitne na starosti. V minulosti sa do prác zapojil aj zosnulý Robert Neupauer, Miroslav Poleš so spolupracovníkmi, riaditeľka Cirkevného centra voľného času Ľuba Pitoňáková a pastoračné pracovníčky Lucia a Kristína Hangurbadžové. Projekt podporili aj obec Krížová Ves, Konferencia biskupov Slovenska, Nadácia Renovabis, Prešovský samosprávny kraj a Vláda SR.

„Na slávnosti sa zúčastnilo viac ako 200 ľudí. Už táto účasť ukázala opodstatnenosť a dôležitosť tohto diela. Boh žehnaj týchto obetavých ľudí a toto dielo! Boh žehnaj rómsku misiu v Krížovej Vsi," uvádza stránka romovia.kbs.sk.

Pastoračné centrum v Krížovej Vsi tvorí jadro pastoračnej starostlivosti o miestnych Rómov. Slávi sa tu Eucharistia, konajú adorácie, ale aj katechézy pripravujúce na prijatie sviatostí. V jeho priestoroch sa stretávajú a modlia spoločenstvo mužov, spoločenstvo Modlitby matiek a ružencové spoločenstvo starších žien.

Pre deti a mládež je ponuka biblických, tvorivých a tanečných krúžkov v rámci Cirkevného centra voľného času. V dopoludňajších hodinách využíva Súkromná spojená škola Kežmarok na odbornú prax pre mladé krajčírky.

Zdroje: kapitula.sk, romovia.kbs.sk / Aktualizované ( TK KBS, kap, ml; pz ) 20220927014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]