[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánska cyklistika prvýkrát na majstrovstvách sveta
P:3, 21. 09. 2022 12:30, ZAH

Vatikán 21. septembra (TK KBS) Na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike bude 25. septembra v Austrálii farby Vatikánu reprezentovať holandský profesionál Rien Schuurhuis. V denníku L'Osservatore Romano tento profesionál na dvoch kolesách rozpráva, ako sa k tejto výzve dostal.

Od chvíle, keď som v roku 2020 prišiel do Ríma, ma okamžite zaujali hodnoty a komunitný duch Athletica Vaticana. Zameranie pápeža Františka na šport ako prostriedok stretávania hlboko súznie s mojou životnou skúsenosťou. Jazyk športu je skutočne univerzálny. V duchu encykliky pápeža Františka Fratelli tutti. Reprezentovať Athletica Vaticana 25. septembra v Austrálii pri premiére na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike Medzinárodnej cyklistickej únie (ktorá 24. septembra 2021 uznala vatikánsky multišportový zväz za oficiálneho člena) je pre mňa neuveriteľná česť. Do tohto bodu sme sa dostali vďaka skvelej tímovej práci a ja sa teším, že tímového ducha prenesieme aj do pretekov.

Šport má silu prinútiť každého z nás, aby sme zo seba vydali to najlepšie, a spojiť v sebe veľkorysosť, obetavosť a pokoru. My v Athletica Vaticana sme pripravení tieto hodnoty preniesť na majstrovstvá sveta a povzbudiť všetkých športovcov, aby boli "veľvyslancami" športu ako prostriedku inklúzie, bratstva a mieru: to sú slová, ktoré pápež adresoval Athletica Vaticana na začiatku júla pri príležitosti Stredomorských hier v Alžírsku.

Uvidíme, ako budú preteky prebiehať. Vždy som mal slabosť pre outsiderov: rád by som videl víťazstvo jazdca z niektorej z rozvíjajúcich sa cyklistických krajín. Napríklad Eritrejec Biniam Girmay ukázal, že na túto úlohu má. Trať vo Wollongongu mi vyhovuje: mám rád stúpanie, ale mám fyzičku na to, aby som jazdil po rovine. Rád sa odpútavam a spolupracujem s jazdcami z iných tímov, aby sme došli do cieľa. Jazda na bicykli je skutočne úžasný zážitok.

Na majstrovstvách sveta som trénoval tak tvrdo, ako to len šlo. S rodinou bývam v historickom centre Ríma a vždy začínam tréning rozcvičkou na jednej z najrušnejších ciest: na Lungotevere. Musím priznať, že je to jedna z najzábavnejších častí môjho tréningu, a to aj kvôli reflexom, ktoré musím uprostred prevádzky vyvinúť. Keď opustím Rím, jazdím na bicykli okolo jazera Bracciano a jazera Albano. Pravidelne tiež jazdím so svojimi dvoma synmi na bicykli po dláždených uliciach centra. Medzi chodcami, automobilmi a motocyklami. Je to skvelý spôsob, ako ich naučiť priestorovému vnímaniu a ovládaniu bicykla.

Koniec koncov, čo si pamätám – narodil som sa 12. augusta 1982 v holandskom Groningene –, bola cyklistika vždy súčasťou môjho života. V mojej krajine je jazda na bicykli súčasťou každodenného života. Jazdili sme na bicykli do práce, do školy, do obchodu aj do kostola. Prvé peniaze som minul na bicykel. Neviem presne, kedy sa zrodila láska k cyklistike ako športu, ale myslím, že v mojom srdci bola vždy prítomná. Kedysi som fandil Španielovi Miguelovi Indurainovi. Obdivoval som jeho skromnosť a pokoru v cyklistike aj mimo nej. Bol inšpiráciou pre mnoho mladých cyklistov. Naproti tomu potom stojí živá osobnosť môjho „hrdinu z detstva“ Maria Cipolliniho.

Cyklistika bola v priebehu rokov základom mnohých mojich priateľstiev s ľuďmi z rôznych prostredí, výchovy a kultúr. Šport presahuje vek, jazyk i presvedčenie – najstarší z mojich priateľov cyklistov by mohol byť starým otcom môjho najmladšieho priateľa cyklistu. Tieto cyklistické priateľstvá mi pomohli ponoriť sa do miest, kde som žil a ktoré som navštívil. Pomohli mi pochopiť rôzne kultúry a osobnostne rásť. Cyklistika ma naučila vydávať zo seba to najlepšie.

Cyklistika a šport vo všeobecnosti je pre mňa skvelou príležitosťou, ako sa začleniť do komunít po celom svete. V roku 2009 som sa s manželkou presťahoval do Austrálie a odvtedy sme žili v Indii, francúzskom Tichomorí a teraz v Taliansku. Na každom z týchto miest som našiel priateľov a spoločné zážitky vďaka športu. Austrália, ktorá je teraz mojím druhým domovom, ma naučila, ako šport dokáže spájať. Polovica obyvateľov Austrálie sa narodila v zahraničí alebo má rodičov, ktorí sa narodili v zahraničí, a žije tu neuveriteľná zmes kultúr a jazykov. Šport vytvára putá, ktoré tieto rozdiely prekonávajú.

V Indii nikdy nezabudnem na polmaratón v Novom Dillí, ktorý som bežal po boku ženy, ktorá bežala bosá a v úmornej horúčave mala zahalenú hlavu. Vymenili sme si úsmev a pár slov podpory. V Novej Kaledónii som sa zblížil s niekoľkými mladými cyklistami, z ktorých niektorí boli domorodí Kanakovia, hoci som nevedel po francúzsky. Keďže mali k dispozícii len malú podporu a peniaze, bolo pre mňa veľkou cťou, že som mohol niektorých z nich vyškoliť a pomôcť im zohnať bicykle a ďalší materiál na športovanie.

Jazdil som po celej Ázii a Tichomorí, v Malajzii, Indonézii, na Novom Zélande a vo Francúzskej Polynézii. Jedným z najúžasnejších zážitkov boli cyklistické preteky na ostrove Flores v Indonézii. Keď sme absolvovali jednotlivé etapy, prijali nás v niekoľkých kláštoroch na ostrove – na tento duchovný zážitok nikdy nezabudnem. Ulice boli plné divákov, vyzeralo to, že nás prišiel povzbudiť celý ostrov. Ľudia podporovali všetkých bez ohľadu na rasu, farbu pleti alebo náboženstvo.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220921026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]