[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Misijný tím zo Slovenska spoznáva život v africkej krajine Malawi
P:3, 21. 09. 2022 09:46, ZAH

Malawi 21. septembra (TK KBS) Misijný tím zo Slovenska zavítal v týchto dňoch do africkej krajiny Malawi. Táto malá krajina s veľkým rovnomenným jazerom sa nachádza v juhovýchodnej časti Afriky medzi Zambiou, Tanzániou a Mozambikom. Cestu a program pripravila tamojšia kancelária Pápežských misijných diel pod vedením národného riaditeľa Vincenta Mwakhwawu. Slovensko podporuje v Malawi 22 projektov v rámci Misijného diela detí. Cieľom návštevy je vykonať monitoring podporovaných projektov, ale tiež spoznať miestnu cirkev a život obyvateľov v tejto veľmi chudobnej krajine.

Misijný tím spolu s riaditeľom PMD na Slovensku Ivanom Kňazem navštívil v Malawi farnosť Ntcehu, kam v roku 1900 prišli prví misionári. Svätej omše pod holým nebom sa zúčastnilo 1260 detí z celej diecézy aj so svojimi katechétmi. Misijné dielo detí je v Malawi vo všetkých ôsmich diecézach veľmi aktívne.

V mnohých farnostiach uskutočňuje projekty výsadby stromčekov, doteraz ich deti vysadili už 70 000. Misijný tím si mohol po srdečnom privítaní tancom a spevom pozrieť stromy, ktoré zasadili ešte pôvodní misionári, i stromy, ktoré dnes už sadia deti. Tieto projekty sa nesú v duchu výzvy pápeža Františka z encykliky „Laudato sí“, aby sme si chránili našu zem.

Malawi, cesta, misijne diela

Poznatky a fotografie z cesty budú podkladom spätnej väzby pre slovenských darcov. Pápežské misijné diela na Slovensku podporujú 177 projektov v misijných krajinách Afriky a Ázie. Spätnú väzbu a návštevu projektov považujú za veľmi dôležitú súčasť práce. Pomoc je realizovaná prostredníctvom Kongregácie pre evanjelizáciu národov a zo Slovenska ide priamo na konkrétne projekty v daných krajinách. Takto sa stáva transparentnou a spravodlivou.

Malawi je malá krajina (rozloha a počet obyvateľov ako bývale Československo), ktorá susedí s krajinami: Mozambik, Tanzána a a Zambia. Jazero Malawi pokrýva viac ako 20 % krajiny. Malawi patrí k najchudobnejším krajinám Afriky. Hlavným mestom je Lilongwe, Do Malawi prišiel slovenský tím na pozvanie Biskupskej konferencie Malawi.

Zdroj: Pápežské misijné diela na Slovensku( TK KBS, pmd, ml; pz ) 20220921016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]