[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny sa venujú osobnosti svätého Pátra Pia
P:3, 21. 09. 2022 08:05, DOM

Bratislava 21. septembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (38/2022). Venujú sa osobnosti svätého Pátra Pia. Charizma tohto kapucínskeho kňaza neprestáva oslovovať ani súčasného človeka. Vo veľkej úcte ho majú hlavne v Taliansku. Jeho kult je rozšírený najmä na juhu krajiny. „Neexistuje mesto, obec alebo kostol, kde by nebola socha Pátra Pia,“ rozpráva riaditeľ Spolku svätého Vojtecha Ivan Šulík, ktorý v Ríme študoval a žil desať rokov. „Páter Pio je Talianom veľmi blízky a mnohí ho spájajú či už so svojím vlastným životom, alebo so životom starých rodičov či rodičov,“ dodáva Šulík.

Katolícke noviny sa rozprávajú aj so súčasným provinciálom kapucínov na Slovensku Norbertom Pšenčíkom. Hovorí, že slovenskí súčasníci Pátra Pia o ňom napriek železnej opone vedeli. Dokonca jeden z nich nadviazal s mníchom zo San Giovanni Rotondo kontakt. „Pátrovi Šebastiánovi Jaďuďovi sa podarilo vymeniť si s Pátrom Piom nejakú korešpondenciu. Klobúk dolu pred zodpovednosťou Pátra Pia, keď si uvedomíme, že už v tom čase dostával denne tisícky listov z celého sveta,“ poznamenáva Norbert Pšenčík.

Pozrieť si môžete aj fotoreportáž z miest, ktoré sú späté s pôsobením Pátra Pia. Narodil sa v Pietrelcine, no jeho druhým domovom, kde žil a pôsobil 52 rokov, bolo San Giovanni Rotondo. Miesta, kde sa zdržiaval počas života, dodnes lákajú pútnikov z celého sveta. V rubrike Duchovná obnova sa prihovára salezián Jozef Luscoň. „Páter Pio v mnohých prebúdzal zmysel pre duchovno, pre veci neviditeľné. Pretože okrem viditeľného sveta poznal veľa aj z toho neviditeľného a svedčil o tom,“ píše Jozef Luscoň. Zároveň však dodáva, že moderný človek dokáže aj naďalej stáť pred týmto divotvorcom a hľadať výhovorky, tvrdiť, že existuje len to, čo vidí a čo overí veda. „Ale rada Pátra Pia znie: Nenechaj vo svojej duši smútok, pretože smútok bráni Duchu Svätému konať slobodne.“

Katolícke noviny prinášajú tiež profil kardinála Raniera Cantalamessu. Tento kapucínsky kňaz už 42 rokov káže počas Adventu a Pôstu pápežom. S Pátrom Piom sa osobne nepoznal, hoci býval iba pár hodín od San Giovanni Rotondo. Obľúbený svätec bol vtedy pod drobnohľadom Vatikánu a jeho spolubratom neodporúčali navštevovať ho. Raniero Cantalamessa objavil osobnosť Pátra Pia až pri návšteve miesta, kde svätec dostal stigmy. Vtedy pochopil, že stigmy pre Pátra Pia neboli vyjadrením slávy, ale znamenali, že Boh zasiahol jeho hriech.

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20220921010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]