[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sympózium „Economy of Francesco“ po prvýkrát prezenčne v Assisi
P:3, 20. 09. 2022 17:09, ZAH

Assisi 20. septembra (RV) Medzinárodné stretnutie pod názvom „Františkova ekonómia“ (The Economy of Francesco) sa uskutoční od 22. do 24. septembra v Assisi. Očakáva sa približne tisíc mladých účastníkov zo sveta ekonomiky, obchodu a výskumu. V záverečný deň, v sobotu dopoludnia, medzi nich zavíta pápež František.

Podujatie vzniklo už v roku 2019, vďaka iniciatíve pápeža Františka na obnovu ekonomiky orientovanej na chudobných, spoločné dobro i starostlivosť o stvorenie. Z dôvodu pandémie malo medzinárodné stretnutie zatiaľ vždy iba formu „online“.

Mladí ekonómovia a podnikatelia by mali diskutovať najmä počas druhého dňa stretnutia, v piatok 23. septembra, v rôznych tematických skupinách – tzv. dedinách, inšpirovaných otázkami sociálnych encyklík Laudato si‘ a Fratelli tutti. Témy boli vybrané tak, aby kombinovali pojmy z ekonomického sveta s pojmami, ktoré sa viac týkajú sociálnych otázok, ako napríklad „energia a chudoba“, „financie a ľudskosť“, „poľnohospodárstvo a spravodlivosť“, „manažment a darcovstvo“.

Jednotlivé „dediny“ sa budú schádzať na známych františkánskych miestach v Assisi, ako je Porciunkula, Svätyňa zrieknutia sa šiat sv. Františka, či samotná Bazilika sv. Františka. Aj cez tieto symboly chce podujatie poukázať na odkaz, ktorý nám zanechal veľký svätec z Assisi: neoddeliteľné spojenie dobra človeka s dobrom životného prostredia.

Účastníci „Františkovej ekonómie“ pochádzajú z celého sveta. Takmer polovica príde z Európy, ďalší sa očakávajú z Južnej Ameriky a chýbať nebude ani Afrika. Účastníci, ktorých spája mladosť veku, boli vybraní ako zástupcovia troch kategórií. Kategóriu podnikania tvoria mladí manažéri, podnikatelia a začínajúci podnikatelia. V kategórii výskumu sa zúčastnia študenti magisterského alebo doktorandského štúdia ekonómie a príbuzných odborov. Tretia kategória nazvaná „tvorcovia zmien“ zahŕňa mladé osobnosti, ktoré sa snažia zmeniť svet svojich komunít prostredníctvom inovatívnych iniciatív v službách spoločného dobra a spravodlivejšieho hospodárstva.

Svätý Otec o sympóziu hovoril aj v nedeľu, 18. septembra, po modlitbe Anjel Pána, kedy osobitne pozdravil mladých účastníkov iniciatívy a povzbudil ich v ďalšom úsilí.

Návšteva Svätého Otca v Assisi v sobotu 24. septembra bude venovaná špeciálne tomuto podujatiu. Pápež František strávi medzi nimi dve hodiny, od 9.30 do 11.30 v areáli PalaEventi Santa Maria degli Angeli. Po privítaní a umelecko-divadelnom vystúpení je na programe vystúpenie ôsmich mladých účastníkov, ktorí sa podelia so skúsenosťami. Po ich svedectvách sa prihovorí pápež František. Podujatie „Economy of Francesco“ sa uzavrie prečítaním a podpisom spoločnej Dohody („Pact“).( TK KBS, RV, bd, jb; rp ) 20220920030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]