[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 12. 07. 2024   Meniny má Nina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zosnulú kráľovnú Alžbetu pripomenuli v biblickej záhrade na Kysuciach
P:3, 19. 09. 2022 09:05, DOM

Vysoká nad Kysucou 19. septembra (TK KBS) V Biblickej záhrade na Kysuciach si v nedeľu vysadením ruže odrody 'Queen Elizabeth' poslednýkrát verejne uctili pamiatku zosnulej kráľovnej Alžbety II. Po zriadení žilinského pietneho miesta v Parku Carla Gustava Swenssona pri strome Platinového Jubilea Jej Veličenstva ide už o druhé miesto na území Žilinského kraja, ktoré je spojené s bývalou britskou kráľovnou prostredníctvom rastliny. Kráľovná počas života vysadila mnoho pamätných stromov v rôznych kútoch sveta a obľubovala záhrady a parky.

Biblická záhrada bola požehnaná počas hodových slávností vo Vysokej nad Kysucou po hodovej svätej omši hodovým kazateľom, ekonómom Žilinskej diecézy Petrom Dubcom. Ružu pri príležitosti 250. výročia vzniku Farnosti Vysoká nad Kysucou vysadil Marek Sobola, generálny tajomník združenia Servare et Manere, zastrešujúceho medzinárodný projekt Strom pokoja.

Kultivar ruže 'Queen Elizabeth'  vyšľachtil v Spojených štátoch v roku 1954 pestovateľ ruží Walter Lammerts , v čase kedy Alžbeta II. nastúpila na trón. Táto odroda ruže je celosvetovo veľmi populárna a získala množstvo ocenení. Pri príležitosti výsadby ruže Servare et Manere vydalo spolu s Farským úradom  sedemuholníkovú príležitostnú pečiatku s portrétom kráľovnej, ktorá symbolizuje 70. rokov vlády jej veličenstva.

Myšlienka Biblickej záhrady vznikla v období pandémie ochorenia COVID-19 v čase najprísnejších protipandemických opatrení, vrátane zákazu vychádzania. V atmosfére ticha, samoty a sociálnej izolácie začalo v okolí Fary vo Vysokej vyrastať záhradné dielo. Ide o tematickú záhradu, v ktorej rastú stromy a kríky spomenuté v Biblii, vrátane všetkých rajských stromov a najvýznamnejších rastlín Svätej zeme.

Prvý prírastok v záhrade  vysadili už v máji 2020, ktorý reflektoval na vtedajšiu celosvetovú situáciu, a ako úplne prvý strom na svete dostal názov Strom pokoja COVID-19. Dub letný vo vzácnej odrode 'Jan Zamoyski' nahradil zničenú lipu pred Kostolom sv. Matúša a bude tak pripomínať udalosti, ktoré ovplyvnili celý svet.

Druhou rastlinou v Biblickej záhrade, ktorá sa okrem Biblie viaže na významnú celosvetovú udalosť je spomínaná jubilejná ruža v kultivare 'Queen Elizabeth', vysadená deň pred pohrebom kráľovnej. Flóra Biblickej záhrady vo Vysokej nad Kysucou vytvára pomyselný trojlístok arboréta s akcentom na biblické dreviny, rozárium a ovocný sad.

TK KBS informovalo Občianske združenie Servare et Manere( TK KBS, ozsm; ml ) 20220919020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]