[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Za návštevu pápeža poďakovali aj kostole Sedembolestnej v Košiciach
P:3, 16. 09. 2022 10:21, DOM

Košice 16. septembra (TK KBS) Za návštevu pápeža Františka, ktorý prišiel pred rokom na Slovensko, poďakovali v deň slávnosti Sedembolestnej Panny Márie aj v Košiciach. Na tamojšej Kalvárii sa konala dvojdňová púť k patrónke Slovenska. Vyvrcholením bola slávnostná svätá omša, ktorú celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. Vyjadril radosť, že po dlhšom čase opäť prišiel „na odpust“ práve na Kalváriu v Košiciach. V minulom roku sa v tomto čase  upierali oči celého sveta na Slovensko - vďaka návšteve Svätého Otca Františka.

A poďakovaním za túto návštevu bolo aj slávenie odpustovej svätej omše. V homílii arcibiskup pripomenul zásluhy Panny Márie. „Ak s vierou a pokorou prijmeme utrpenie,  istotne nás neminie odmena. Ja som dnes ku siedmim bolestiam pridal aj nové bolesti, a rôzne tipy prekvapení, ktoré život prináša. Sú pre nás skúškou, a v nich by sme sa mali konfrontovať s Máriou. Inšpirujme sa tým, ako ona prežívala ťažkosti života! Či v dobrom, či v zlom stále kráčala s vierou. A kráčajme tak aj my. Boh totiž svojich verných neopúšťa, ale dáva im veniec života.“

Kostol Sedembolestnej Panny Márie v Košiciach  je už od 18. storočia známym pútnickým miestom. Kostol na Kalvárii spoločne  s kaplnkami krížovej cesty tvoria výraznú dominantu mesta porovnateľnú so známou banskoštiavnickou či prešovskou kalváriou.  Aj tento rok sa na tomto mieste pri príležitosti sviatku Panny Márie Sedembolestnej konala dvojdňová odpustová slávnosť.  Počas nej boli pre verejnosť sprístupnené aj tunajšie Sväté schody, ktoré v sebe skrývajú relikvie 32 svätcov. Ako uviedol saleziánsky farár o. Jozef Knap  program bol ladený v duchu poďakovania za uplynulý Rok rodiny.

Začal sa už v stredu podvečer Gréckokatolíckou liturgiou slúženou Jánom Fedorišinom, duchovným správcom stredoškolskej a vysokoškolskej mládeže v spoločenstve UNIPAS.  Mládežnícku svätú omšu celebroval don Karol Maník, ktorý v 90. rokoch pôsobil aj na Kalvárii v Košiciach. A po moderovanej krížovej ceste sa o svoje skúsenosti podelili manželia Anna a Jozef Matejovský. Obaja boli účastníkmi X. Svetového stretnutia rodín v Ríme a aj vo svojej farnosti sa aktívne zapájajú do pastorácie rodín. Štvrtkový program na samotnú slávnosť Sedembolestnej Panny Márie sa začal svätou omšou pre veriacich v maďarskom jazyku. Celebrantom bol Zoltán Pásztor - biskupský vikár pre zmiešané slovensko-maďarské farnosti, pastoráciu Rómov a misijné diela.

Zdroj: Košická arcidiecéza Martin Ďurčo( TK KBS, ke, mdu; ml ) 20220916039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]