[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Návštevu pápeža v Košiciach pripomína tabuľa, dlaždica, kríž a pamätné miesto 
P:3, 14. 09. 2022 21:05, DOM

Košice 14. septembra (TK KBS) Pred rokom zavítal do Košíc Svätý Otec František. Vzácnu návštevu pripomínajú pamiatky, ktoré v týchto dňoch odhalili a požehnali. 

Pápež František zavítal na východ Slovenska tretí deň svojej návštevy Slovenska (14. septembra 2021). Z Bratislavy odletel do Košíc. Odtiaľ sa presul do Prešova, kde na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove predsedal Božskej liturgii svätého Jána Zlatoústeho. Potom absolvoval stretnutie s rómskou komunitou na Luníku IX a stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach.

Kríž na Luníku IX. 

Kosice, kriz, Lunik

Doslova niekoľko dní po návšteve Svätého Otca Františka na sídlisku Luník IX vznikol nápad vytvoriť na pamiatku tejto udalosti na samotnom sídlisku trvalú pripomienku tejto udalosti. 

Saleziáni don Bosca, ktorí tu pôsobia, prišli s návrhom, aby na území mestskej časti vzniklo  pokojné miesto pre osobné duchovné aktivity obyvateľov – miesto pokoja pre rozjímanie a relax. Tak rok po návšteve svätého otca 13. septembra 2022 mohol košický arcibiskup Bernard Bober požehnať kríž a pamätné miesto na návštevu pápeža Františka.

Vďaka súčinnosti mestskej časti a mesta pribudli v okolí kríža lavičky, spevnené plochy, zeleň s napojením na existujúci peší ťah. „Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec navštívi Luník IX, musel som sa zastaviť, nadýchnuť a premýšľať ako to prijmem. Ale vy ste dokázali, že dokážete prijať aj takúto návštevu, že dokážete dať svoje sídlisko do poriadku, a že dokážete byť pyšní na svoje sídlisko. 

Keď som sa stretol so Svätým Otcom v Ríme už po návšteve, v jednej krátkej chvíli som mu stihol poďakovať, že si vybral Luník IX, lebo urobil veľkú vec. Pomohol stierať predsudky. Verím, že tento pamätný kríž bude pripomienkou pekných chvíľ a ja budem stále stáť za tým, že toto sídlisko má svoje čaro, a že toto sídlisko môže napredovať a môže byť krásne," povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček. 

Po požehnaní kríža sa dianie presunulo do kostola zmŕtvychvstalého Krista, ktorý na Luníku IX spravujú Saleziáni. Počas návštevy pápeža Františka bol kostol miestom, kde strávil krátky čas v modlitbe. Zanechal tu obyvateľom sídliska aj dar a štólu, ktorú mal na sebe, keď udelil požehnanie pútnikom a obyvateľom sídliska.

Ako uviedol arcibiskup Bernard Bober, „táto návšteva ľudí naozaj oslovila a môžeme ju označiť za vydarenú. Svätý Otec je človek tichý, pokorný a vyžarujúci pokoj. Myslím, že každý kto ho počúval a videl, či už na živo alebo aspoň cez médiá, tak pochopil jednu vec. On zapaľoval srdcia a získava ľudí pre skutky lásky a milosrdenstva. Tá jeho jednoduchosť a vyžarujúca láska prenikla k mnohým ľuďom a kto číta jeho príhovory, môže si tieto veci znova doplniť a zopakovať.“

Kosice, vitrina, saleziani, Frantisek

Počas svätej omše požehnal arcibiskup Bober aj nové dielo umeleckého majstra Petra Beňu. Pozostáva z vitríny a medenej stopy. Jeho cieľom je pripomínať návštevníkom chrámu spomienku na to, že tento kostol navštívil 14. 9. 2021 pápež František. „Príďte sa aj vy postaviť pod kríž a tiež postaviť do pápežových stôp a zahľadieť sa na Zmŕtvychvstalého Krista. Aj toto môže ponúknuť Luník IX,“ pozýva direktor saleziánov na Luníku don Peter Veselský.

Reportáž regionálnej televízie telKE

Pamätná tabuľa a dlaždica 

V stredu 14. septembra si pápeža Františka pripomenuli slávnostným odhalením pamätnej tabule a dlaždice z južnej strany Košickej katedrály. 

Počas Eucharistickej slávnosti  sa v homílii  arcibiskup Bober vrátil k myšlienkam pápeža Františka , ktoré adresoval mladým na stretnutí presne 14. septembra 2021 na košickom štadióne Lokomotíva.

Hovoril mladým, aby sa nedali oklamať vzhľadom, pretože láska nie len emócia a cit, ale skutočná láska je vernosť , dar a zodpovednosť. pápež vyzval mladých k hrdinstvu, aby zo svojho života urobili dar pre druhých, aby sa nebáli snívať o založení rodiny.   

„Aby láska prinášala ovocie, nezabudnite na korene.  Rodičia a najmä starí rodičia, oni Vám pripravili pôdu. Polievajte korene, chodte k starým rodičom a nájdite si čas, aby ste si vypočuli ich príbehy."  

Podľa slov dekana Allana Tomáša je tabula vyhotovena  z kremena Taj Mahal , kde sú laserovou technologiou vyhotovene erby papeza Frantiska a arcibiskupa Bobera.

Vedľa nich je vypieskovaný text s popisom udalosti návštevy Svätého Otca Františka.  Na fasáde je umiestnená vedľa tabule, ktorá bola vyhotovená pri príležitosti návštevy dnes už sv. Jána Pavla II.Zdroje: Košická arcidiecéza, Martin Ďurčo / Saleziáni don Bosca Príďte sa aj vy postaviť pod kríž a tiež postaviť do pápežových stôp a zahľadieť sa na Zmŕtvychvstalého Krista. Aj toto môže ponúknuť Luník IX,“ pozýva direktor saleziánov na Luníku don Peter Veselský.

Zdroje: Košická arcidiecéza, Martin Ďurčo / Saleziáni don Bosca

Aktualizované 



( TK KBS, sal; ml ) 20220914045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]