[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcivojvodkyňa von Habsburg uložila relikviu bl. cisára v hospici v Nitre
P:3, 14. 09. 2022 09:43, DOM

Nitra 14. septembra (TK KBS) Vďaka iniciatíve vedúceho centra Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre Dr. Jána Vanča  a spolupráci s Diecéznou charitou, Hospicom – Domom pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre a Modlitebnou ligou cisára Karola za mier medzi národmi sa 13. septembra 2022 uskutočnila inštalácia relikvie blahoslaveného Karola z Domu Rakúskeho, cisára a kráľa v hospicovej kaplnke sv. Bernadetky.

Inštalácia relikvie bola súčasťou svätej omše, ktorú za osobnej účasti  Camilly Habsburg – Lotringen, arcivojvodkyne Rakúskej, riaditeľa Diecéznej charity Juraja Baráta, vedenia a zamestnancov hospicu a dobrovoľníkov Maltézskej pomoci v Nitre, v zastúpení nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka celebroval Mons. Štefan Vallo, veľprepošt Nitrianskej katedrálnej kapituly spolu s hlavným kaplánom Maltézskeho rádu na Slovensku Mons. Tiborom Hajdu, kňazmi Modlitebnej ligy cisára Karola a ďalšími prítomnými kňazmi.

V úvode slávnosti požehnal Mons. Vallo obraz bl. cisára Karola I., do ktorého bola vložená jeho relikvia zo stehennej kosti a obraz bol umiestený na bočnú stenu kaplnky. V homílii sa Stanislav Žlnay ako delegát Modlitebnej ligy pre Slovensko venoval osobnosti cisára Karola I., jeho príkladu osobnej a hlbokej kresťanskej zbožnosti, sociálnemu cíteniu a snahám o pokoj a mier medzi národmi, vďaka ktorým bol v roku 2004 blahorečený sv. pápežom Jánom Pavlom II. Po skončení liturgickej slávnosti si arcivojvodkyňa Camilla prezrela priestory hospicu a spoločne s prítomnými sa zúčastnila na slávnostnom agapé.

Uloženie relikvie bl. Karola I. cisára a kráľa v kaplnke hospicu v Nitre má za cieľ úctu k jeho osobnosti, ale aj z toho plynúce duchovné povzbudenie a pomoc pre trpiacich pacientov, ako aj slúžiacich pracovníkov hospicu a dobrovoľníkov Maltézskej pomoci Slovensko v Nitre.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký



( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220914025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]