[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Európa sa v stredu 14. septembra spojí v modlitbe za mier na Ukrajine
P:3, 13. 09. 2022 10:48, ZAH

St. Gallen 13. septembra (TK KBS) V stredu 14. septembra, na sviatok Povýšenia Svätého kríža, sa katolícke spoločenstvá v Európe zjednotia v modlitbe za mier pre Ukrajinu. Jednotlivé miestne cirkvi budú pokoj vyprosovať pri eucharistickej adorácii. 

Pôvodcom iniciatívy je Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) na čele s predsedom Mons. Gintarasom Grušasom. Pozvaním k sláveniu Dňa modlitby za mier pre Ukrajinu reaguje CCEE na pápežovu výzvu z uplynulej stredy: „Prosím každého, aby bol budovateľom pokoja a modlil sa, aby sa vo svete šírili myšlienky a projekty svornosti a zmierenia“ (Generálna audiencia, 7. sept. 2022).

Na Ukrajine miestna rímsko-katolícka cirkev uzavrie práve 14. septembra osobitný Rok Svätého kríža. Biskupi budú spolu sláviť svätú omšu  a krížovú cestu v Sanktuáriu utrpenia Pána v Šarhorode vo Vinnickej oblasti.

Pri tejto príležitosti prinášame oficiálnu tlačovú správu CCEE.

-

Na kolenách pred Eucharistiou, aby sme prosili za pokoj
14. septembra, euchristická adorácia v každej cirkvi v Európe

Na podnet J. E. Mons. Gintarasa Grušasa, arcibiskupa Vilniusu a predsedu CCEE, sa bude dňa 14. septembra, na sviatok Povýšenia Svätého kríža, v Európe sláviť deň modlitieb za mier na Ukrajine.

Pre túto iniciatívu sme ako spoločnú formu modlitby zvolili eucharistickú adoráciu: všetky biskupské konferencie Európy pripravili liturgické brožúrky a modlitebné predlohy na toto stretnutie. Pastieri a veriaci si pokľaknú pred Najsvätejšou sviatosťou, aby prosili Pána za pokoj pre Ukrajinu, osvojac si tak výzvu pápeža Františka, ktorý žiada, aby sa „každý stal budovateľom mieru a modlil sa za šírenie myšlienok a projektov svornosti a zmierenia vo svete“.

Európski biskupi sa opakovane pripojili k pápežovým výzvam, aby zamĺkli zbrane, okamžite sa skončila vojna na Ukrajine a budoval sa mier. Pápež sa obrátil s mnohými výzvami na predstaviteľov štátov a medzinárodné spoločenstvo, aby urobili všetko, čo je v ich silách, pre ukončenie súčasnej vojny, ktorá ničí životy a spôsobuje nevýslovné utrpenie.

Aj pôstna iniciatíva nazvaná „eucharistická reťaz“, ktorá bola myslená ako prejav blízkosti Cirkvi voči obetiam covidu a ich rodinám, sa tento rok stala príležitosťou na modlitby za obete vojny a prosby za mier na Ukrajine. Konferencia rímskokatolíckych biskupov Ukrajiny vyhlásila rok 2022 za Rok Svätého kríža.

V liste uverejnenom pri príležitosti začiatku Roku Svätého kríža ukrajinskí biskupi píšu: „Od 24. februára, kedy Rusko napadlo Ukrajinu, kráčame po bolestnej krížovej ceste, na ktorej trpia nevinní ľudia, sú zranení a zabití, je tu toľko zla, toľko utrpenia! V tejto chvíli vnímame silnejšie ako kedykoľvek predtým, čo je to násilie voči nevinným, čo je to ukrižovanie nevinných. Teraz väčšmi ako kedykoľvek predtým chápeme Ježiša Krista na jeho krížovej ceste, chápeme jeho utrpenie a smrť ako nevinného Baránka, ktorý bol ukrižovaný ľuďmi, čo sa oddali službe zlu“.

Rok Svätého kríža sa skončí slávnostnou svätou liturgiou a krížovou cestou za účasti všetkých rímskokatolíckych biskupov Ukrajiny 14. septembra 2022 vo Svätyni Pánovho umučenia v Šarhorode, na Európsky deň modlitieb za Ukrajinu. Na stránke www.ccee.eu nájdete zoznam iniciatív národných biskupských konferencií a niekoľko modlitbových brožúrok.

St. Gallen, 12. septembra 2022

Zdroje: RV, CCEE / Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, RV, zk, CCEE, msp, ml; pz ) 20220913015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]