[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František odletel z Ríma na trojdňovú návštevu Kazachstanu
P:3, 13. 09. 2022 10:00, DOM

Vatikán 13. septembra (RV) Odletom o 7.36 ráno z rímskeho medzinárodného letiska Fiumicino dnes pápež František začal svoju 38. apoštolskú cestu. Jej hlavným cieľom je účasť na 7. kongrese predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev v hlavnom meste Kazachstanu Nur-Sultan. Svätý Otec sa v Kazachstane stretne aj s tamojšou malou katolíckou komunitou. Motto cesty znie „Poslovia mieru a jednoty“.

V pondelok 12. septembra, symbolicky práve v deň, keď Cirkev slávi Najsvätejšie meno Mária, prišiel pápež František do Baziliky Santa Maria Maggiore zveriť nadchádzajúcu apoštolskú cestu do Kazachstanu pod ochranu Panny Márie. Do chrámu prišiel Svätý Otec popoludní. Ako zvyčajne pobudol po sediačky v tichej modlitbe pred ikonou Salus populi romani. Tentoraz však nie v kresle, ale na vozíku, ktorý využíva na presuny vzhľadom na liečbu kolena.

Na palube Airbusu 330 spoločnosti ITA Airways cestuje s pápežom vyše 70 novinárov. Predpokladaná trasa letu povedie aj ponad Chorvátsko, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Bulharsko, Turecko, Gruzínsko a Azerbajdžan. Medzi členmi pápežského sprievodu sú štátny sekretár, zástupca, sekretár pre vzťahy so štátmi a medzinárodnými organizáciami, ako aj predstavitelia dikastérií pre medzináboženský dialóg, pre ekumenizmus, pre východné cirkvi a pre komunikáciu.

Po šesťapolhodinovom lete a pri štvorhodinovom rozdiele časového pásma je pristátie v hlavnom meste Kazachstanu Nur-Sultan naplánované na 17.45 miestneho času, čiže na 13.45 nášho času. Po privítaní na letisku prezidentom Kazašskej republiky čaká pápeža presun do Prezidentského paláca na privítaciu ceremóniu o 14.30, s hymnami pred nastúpenou čestnou strážou a vzájomným predstavením delegácií.  Svätý Otec sa potom súkromne stretne s prezidentom Kassymom-Žomartom Tokajevom v priestoroch Prezidentského paláca.

O 15.30 nášho času sa pápež v modernej Koncertnej sieni „Kazachstan“ stretne s verejnými predstaviteľmi krajiny a diplomatickým zborom. Pri tejto príležitosti prednesie svoj príhovor na pôde Kazachstanu. Počas piatich dní čaká pápeža Františka päť verejných prejavov. Bude to ďalej príhovor pri otvorení kongresu predstaviteľov náboženstiev, homília pri svätej omši s katolíckou komunitou, príhovor pri stretnutí s duchovenstvom a napokon prednes záverečného vyhlásenia kongresu.( TK KBS, RV jb, ml; pz ) 20220913012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]