[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo posolstvo pápeža Františka k SDM 2022 s výhľadom na Lisabon
P:3, 12. 09. 2022 17:57, ZAH

Vatikán 12. septembra (RV) «Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa» (Lk 1,39) - To je téma posolstva Svätého Otca na najbližší diecézny Svetový deň mládeže (SDM), ktorý sa bude sláviť 20. novembra.

„Drahí mladí, opätovne vás pozývam zúčastniť sa na veľkej púti mladých, ktorá vyvrcholí Svetovými dňami mládeže 2023 v Lisabone, v auguste budúceho roka. Ako prípravu budeme 20. novembra sláviť SDM v miestnych cirkvách sveta.“

Týmto odkazom rozoslaným cez Twitter sa prihovoril pápež František v dnešný deň, keď bolo oficiálne vydané jeho Posolstvo na 37. svetový deň mládeže 2022 - 2023. Spomínaný dátum 20. novembra sa vzťahuje na Nedeľu Krista Kráľa, ktorá sa odnedávna stala termínom slávenia SDM na diecéznej úrovni. 

Témou posolstva pápeža Františka sú slová Lukášovho evanjelia: «Mária sa vydala na cestu a ponáhľala sa» (Lk 1,39). Svätý Otec v úvode pripomína nadväznosť na mariánske motto Svetových dni mládeže v Paname z januára 2019: „Hľa služobnica Pána, nech sa mi stane podľa tvojho slova“ (Lk 1,38). V roku 2020 tému tvorili Ježišove slová: „Mládenec, hovorím ti, vstaň!“ (Lk 7,14) a v minulom roku to boli slová poslania, ktoré vzkriesený Pán zveril apoštolovi Pavlovi: „Vstaň! Ustanovím ťa za svedka toho, čo si videl“ (porov. Sk 26,16).

Pokiaľ ide o tento rok, pápež František mladým ľuďom píše:

„Na úseku, ktorý nám ešte zostáva smerom k Lisabonu, pôjdeme spolu s Nazaretskou Pannou, ktorá hneď po zvestovaní vstala a ponáhľala sa, aby išla pomôcť svojej sesternici Alžbete. Spoločným slovesom všetkých troch tém je vstať, čo je výraz, ktorý - dobre je na to pamätať - má aj význam „povstať“, „prebudiť sa k životu“.

V týchto najnovších ťažkých časoch, keď je ľudstvo, už prv vystavené traume pandémie, zmietané vojnovou drámou, Mária znovu otvára pre všetkých, a najmä pre vás, mladých ľudí ako je ona, cestu blízkosti a stretnutia. Dúfam a pevne verím, že skúsenosť, ktorú mnohí z vás zažijú v Lisabone v auguste budúceho roka, bude predstavovať nový začiatok pre vás mladých a - spolu s vami - pre celé ľudstvo.“

Ďalej Svätý Otec vo svojom posolstve pozýva mladých ľudí meditatívne uvažovať nad tým, ako „Mária vstala“ a ako sa „ponáhľala“. Poznamenáva, že ponáhľanie sa v dobrom zmysle znamená vždy ísť „smerom hore a smerom k druhým“.

Mária cestou k Alžbete nesie vo svojom lone Ježiša. Prinášať Ježiša a jeho evanjelium druhým je poslaním aj mladého človeka dnes, vysvetľuje pápež:

„Mladí ľudia sú vždy nádejou na novú jednotu pre roztrieštené a rozdelené ľudstvo. Ale len ak majú pamäť, len ak počúvajú drámy a sny svojich starších. Nie je náhoda, že vojna sa vrátila do Európy v čase, keď sa vytráca generácia, ktorá ju zažila v minulom storočí. Je potrebné spojenectvo medzi mladými a starými, aby sme nezabudli na lekcie z histórie, aby sme prekonali polarizácie a extrémizmy tejto doby.

V liste Efezanom sv. Pavol ohlasuje: „Ale v Kristovi Ježišovi ste sa teraz vy, čo ste boli kedysi ďaleko, stali skrze Kristovu krv blízkymi. Veď on je náš pokoj! On z oboch urobil jedno a vo svojom tele zbúral medzi nimi múr rozdelenia, nepriateľstvo“ (2,13-14). Ježiš je Božou odpoveďou na výzvy ľudstva v každej dobe.“

„Všetci spoločne do Lisabonu!“ vyzýva Svätý Otec mladých v podobe sloganu. Pripomína im, ako práve z Portugalska v 15. a 16. storočí mnohí mladí misionári vyrážali do ďalekého nepoznaného sveta, aby sa „so svojou skúsenosťou s Ježišom delili s inými národmi a krajinami“. A na začiatku 20. storočia práve z Portugalska vyslala Panna Mária svoje fatimské posolstvo Božej lásky, vyzývajúce k obráteniu a pravej slobode.

Pápež František dáva do pozornosti aj novú pomôcku pre organizátorov diecézneho SDM:

„V tomto smere môže byť pre všetkých, ktorí pracujú v pastorácii mládeže, veľkou pomocou nedávny dokument Dikastéria pre laikov, rodinu a život: Pastoračné usmernenia pre slávenie Svetových dní mládeže v partikulárnych cirkvách.“

Svoje posolstvo uzatvára Svätý Otec týmito slovami:

„Drahí mladí, snívam o tom, že na Svetových dňoch mládeže opäť zažijete radosť zo stretnutia s Bohom a so svojimi bratmi a sestrami. Po dlhých obdobiach vzdialenosti a izolácie, v Lisabone s Božou pomocou spoločne znovu prežijeme radosť z bratského objatia medzi národmi a generáciami, z objatia zmierenia a pokoja, z objatia nového misijného bratstva!

Nech Duch Svätý zapáli vo vašich srdciach túžbu povstať a radosť z toho, že všetci spoločne kráčame synodálnym štýlom a opúšťame falošné ohraničenia. Teraz je čas povstať! Rýchlo povstaňme! A tak ako Mária, aj my nosme Ježiša v sebe, aby sme ho sprostredkovali všetkým!

V tomto krásnom období vášho života choďte vpred, neodkladajte to, čo vo vás môže Duch vykonať! Zo srdca žehnám vašim snom a krokom.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20220912037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]