[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež na katechetickom kongrese: Dobrý katechéta zanecháva stopu
P:3, 12. 09. 2022 10:27, DOM

Vatikán 12. septembra (RV) Katechéti a katechétky sú povolaní robiť viditeľnou a hmatateľnou osobu Ježiša Krista, zdôraznil pápež František účastníkom 3. medzinárodného katechetického kongresu, ktorých prijal v sobotu 10. septembra na osobitnej audiencii.

Stretnutie so Svätým Otcom bolo vyvrcholením trojdňového podujatia s témou: „Katechéta, svedok nového života v Kristovi“, ktoré sa začalo už vo štvrtok s účasťou približne 1400 katechétov z celého sveta. Kongres organizovalo Dikastérium pre evanjelizáciu.

Katechéza je privilegovanou etapou evanjelizácie a jej cieľom je dospieť k stretnutiu s Ježišom Kristom a napomôcť k tomu, aby v nás rástol, zdôraznil Petrov nástupca. Katechétom prízvukoval, že sú povolaní predovšetkým odovzdávať svedectvo živej viery, pri ktorom je dôležitý osobný kontakt. Ako pomôcku pri výuke im odporúčal nové Direktórium pre katechézu a vyzval ich, aby sa nebáli prijať ministérium katechétu, ktoré pred nedávnom oficiálne zriadil.

Svätý Otec sa tiež priznal k tomu, akú radosť má z generálnych audiencií, pri ktorých každú stredu stretáva veriacich zo všetkých kútov sveta a prednáša im katechézy:

„Pán nás všetkých volá, aby sme napomohli tomu, aby jeho evanjelium zaznievalo v srdci každého človeka. Priznám sa vám, že mám veľmi rád stredajšie stretnutia, keď sa každý týždeň stretávam s mnohými ľuďmi, ktorí prichádzajú (...) na katechézu. (...) Je to privilegovaný čas, pretože uvažovaním nad Božím slovom a tradíciou Cirkvi kráčame ako Boží ľud a sme tiež povolaní nájsť formy nevyhnutné na dosvedčovanie evanjelia v každodennom živote.“

„Prosím: nikdy sa neunavte „byť“ katechétmi. Nie len „prednášať lekcie“ ako katechéti“, zdôraznil pápež a dodal:

„Katechéza nemôže byť ako školská hodina, ale je to živá skúsenosť viery, ktorú každý z nás túži odovzdať novým generáciám. Zaiste, musíme nájsť najlepšie spôsoby komunikácie viery, aby boli primerané veku a pripravenosti osôb, ktoré nás počúvajú; predsa je však rozhodujúce osobné stretnutie s každým z nich.

Iba medziľudské stretnutie otvára srdce pre prijatie prvého ohlasovania a pre túžbu rásť v kresťanskom živote práve s dynamizmom, ktorý umožňuje katechéza. Nové Direktórium pre katechézu, ktoré ste dostali v uplynulých mesiacoch, vám bude veľmi užitočné pri pochopení, ako postupovať podľa tohto itinerára a ako obnoviť katechézu v diecézach a farnostiach.

Nikdy nezabúdajte, že cieľom katechézy, ktorá je privilegovanou etapou evanjelizácie, je dospieť k stretnutiu s Ježišom Kristom a dovoliť mu, aby v nás rástol“.

Pápež v súvislosti s témou medzinárodného kongresu „Katechéta ako svedok nového života v Kristovi“ upozornil na nasledujúcu pasáž Katechizmu Katolíckej cirkvi (2074): «Keď veríme v Ježiša Krista a máme účasť na jeho tajomstvách a zachovávame jeho prikázania, sám Spasiteľ prichádza, aby v nás miloval svojho Otca a svojich bratov, nášho Otca a našich bratov. Vďaka Svätému Duchu sa jeho osoba stáva živou a vnútornou normou nášho konania».

„Kristova láska zostáva pravým a jediným prikázaním nového života, ktoré si kresťan s pomocou Ducha Svätého deň čo deň osvojuje na ceste, ktorá nepozná odpočinok“, zdôraznil Svätý Otec. Na účastníkov stretnutia sa obrátil aj týmito slovami:

„Drahí katechéti a katechétky, ste povolaní zviditeľňovať a zhmotňovať osobu Ježiša Krista, ktorý miluje každého z vás, a preto sa stáva pravidlom nášho života a kritériom posudzovania nášho morálneho konania. Nikdy sa nevzďaľujte od tohto zdroja lásky, pretože je podmienkou toho, aby sme boli šťastní a plní radosti vždy a napriek všetkému. Toto je nový život, ktorý v nás vzklíčil v deň krstu a o ktorý sa máme zodpovednosť deliť so všetkými, aby v každom z nás mohol rásť a prinášať ovocie.“

Svätý Otec prítomných povzbudil uchádzať sa o ministérium katechétu, ktoré ustanovil v minulom roku:

„Toto ministérium som ustanovil s vedomím, akú veľkú úlohu môže zohrávať v kresťanskom spoločenstve. Nemajte strach: ak vás Pán volá do tejto služby, nasledujte ho! Budete účastníkmi na misii samotného Ježiša, ktorou je ohlasovať jeho evanjelium a uvádzať vás do synovského vzťahu s Bohom Otcom.“

V Aule Pavla VI. si v príhovore k 1400 katechétom a katechétkam pápež František zaspomínal na detstvo. Alicia – toto krstné meno mali zhodou okolností obe katechétky, ktoré ho pripravovali na prvé sv. prijímanie a ktoré si stále nosí v pamäti. Ako povedal, jednu z nich mal milosť duchovne zaopatriť pred smrťou. Dodal:

„Keď je dobrý katechéta, zanecháva stopu; nielen stopu toho, čo zasial, ale aj stopu človeka, ktorý zasieval. Prajem vám, aby vaše deti, vaši dospelí, tí, ktorých sprevádzate pri katechéze, aby na vás vždy pamätali pred Pánom ako na človeka, ktorý zasial do ich sŕdc dobré a krásne veci.“

„Zverujem vás príhovoru Panny Márie a katechétov-mučeníkov, a tých je veľa“, zakončil svoj príhovor účastníkom 3. medzinárodného katechetického kongresu pápež František.( TK KBS, RV zk; ml ) 20220912020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]