[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 24. 06. 2024   Meniny má Ján      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Prešove ukončili celomestské misie, na záver mesto zasvätili sv. Jozefovi
P:3, 12. 09. 2022 07:15, DOM

Prešov 12. septembra (TK KBS) Celomestské misie v Prešove, ktoré spájali všetky farnosti v meste sa naposledy konali v roku 2012. Po desiatich rokoch sa zopakovali opäť. V piatok 2. septembra ich otvoril košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, v nedeľu 11. septembra, po ôsmich intenzívnych dňoch, zaplnili Prešovčania námestie pred Konkatedrálou sv. Mikuláša, aby misie zakončili.

Presov, misie, zaver

Do Prešovských misií sa spoločne zapojila Rímskokatolícka aj Gréckokatolícka cirkev. Celkovo ide o 11 farností. Každá mala svoj misijný tím, vlastný program, ale aj podujatia spoločné pre všetkých.

„Všetky farnosti mesta zažili vďaka misijným tímom požehnaný čas, z ktorého ešte dlho budú čerpať. Hoci je ešte skoro na nejaké veľké hodnotenia, dostávam už nejakú spätnú väzbu. Jednoducho sa dá povedať, že ľudia sú nadšení, povzbudení a rozradostení. Stále bolo na podujatiach veľa ľudí, prichádzali a ďakovali za misie pre Prešov,“ uviedol prešovský dekan a hlavný organizátor Jozef Dronzek.

Podobné pocity mali aj ďalší členovia organizačného tímu misií. Rehoľná sestra Helena Torkošová, ktorá mala na starosti tímy slúžiace na školách, vyzdvihla skutočnosť, že boli prijatí tak na cirkevné, ako aj na štátne školy v meste: „Mladí prišili, počúvali a aj sa aktívne zapájali. Priznám sa, že som ani nečakala tak prajné prostredie ako sme zažili. Naše misijné tímy si pripravili program a svedectvá, ktoré zaujali a verím, že mnoho mladých prijalo Ježiša do svojho srdca.“

Záverečná svätá omša, ktorú slávil košický pomocný biskup Marek Forgáč, pritiahla na námestie tisíce ľudí. Na jej začiatku biskup požehnal misijný kríž pred Konkatedrálou. Vo svojom príhovore prepojil sviatok Povýšenia Svätého kríža, ktorý sa v Prešove slávi na tunajšej kalvárii a samotné misie a upriamil pozornosť na kríž.

Presov, misie, zaver, biskup, Forgac

„Nech je tu čulý život viery, ktorý vychádza od radostných svedkov Evanjelia. Nech je v mnohých rodinách toľko viery, aby jej mali aj na rozdávanie. A nech obyvatelia tohto mesta nikdy nezabudnú, že tam hore na prešovskej kalvárii stojí kríž, Kristov kríž, ktorý nás dvíha z prízemností tohto sveta k čistej radosti. Aby sme vedeli naň hľadieť, aby sme ho vedeli aj objať, aby sme vedeli zvolať: Ave crux, spes unica – Buď pozdravený Kríž, naša jediná nádej,“ uviedol biskup Forgáč.

Na záver svätej omše modlitbou zasvätili prítomní mesto Prešov sv. Jozefovi.

Hoci sa samotné Prešovské misie skončili, všetci, ktorí chcú na svojom duchovnom živote pracovať, sú pozvaní do Komunitno-pastoračné centrum sv. Jána Pavla II. V dňoch 23. - 25. 9.2022 tu bude prebiehať kurz NOVÝ ŽIVOT - Duchovná obnova pre všetkých, ktorí sa túžia osobne stretnúť so Zmŕtvychvstalým Ježišom Kristom, byť nanovo naplnení Duchom Svätým a žiť ako Božie dieťa a dedič Božieho kráľovstva.

TK KBS informoval Martin Ďurčo

Videá je možné nájsť na YouTube kanáli farnosti. ( TK KBS, mdu, ml; pz ) 20220912017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]