[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 12. 06. 2024   Meniny má Zlatko      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny približujú púť bl. Jána Pavla I. na fotografiách
P:3, 07. 09. 2022 07:59, DOM

Bratislava 7. septembra (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (36/2022). Prinášajú exkluzívnu reportáž zo Svätej zeme, kde archeológovia našli približne tisícpäťsto rokov starú mozaiku s nápisom, ktorý odkazuje na svätého Petra.

Pri príležitosti blahorečenia pápeža Jána Pavla I. približujú jeho životnú púť na archívnych fotografiách. Na snímkach uvidíte, ako sa z chlapca z malej talianskej dediny stal pápež Ján Pavol I. V nedeľu 4. septembra ho Svätý Otec František vyhlásil za blahoslaveného.

O beatifikačnom procese Jána Pavla I. sa rozprávajú s cirkevnou právničkou Veronikou Pétiovou. Proces blahorečenia tohto 33-dňového pontifika je zaujímavý aj preto, lebo doň prispel svedectvom kardinál Joseph Ratzinger, dnes emeritný pápež Benedikt XVI.

Vysvetľujú, aké sú právomoci kardinálov a prečo je ich najdôležitejšou úlohou voľba pápeža. Základné úlohy kardinálskeho kolégia po formálnej stránke určuje Kódex kánonického práva z roku 1983. Vydal ho pápež Ján Pavol II. „Jednou z úloh je, že kardináli pomáhajú pápežovi v otázkach vyššieho významu zhromaždení na riadnom alebo mimoriadnom konzistóriu alebo ako jednotlivci ustanovení pápežom do nejakých úradov v jeho každodennej starostlivosti o celú Cirkev,“ približuje profesor kánonického práva Ján Duda.

Predstavujú farnosť Mučeníckej smrti svätého Jána Krstiteľa v Sabinove. Táto farnosť je bohatá svojou dávnou históriou, ale aj tou, ktorú píše v súčasnosti. Majú tam veľmi živé, činorodé farské spoločenstvo.

Zaostrujú na duchovné otcovstvo, ktoré má v sebe ukotvené vlastnosti ako štedrosť, vernosť a starostlivosť. Sú odrazom Boha Otca a ktorým nás on sám učí. Byť duchovným otcom je poslanie, ktoré spoločnosť potrebuje.

Odpovedajú na čitateľskú otázku, prečo je dôležité duchovné vedenie. Tí, čo berú svoju vieru vážne a chcú do svojho života vnášať autentickosť v jej prežívaní, chcú mať aj v dnešnej dobe duchovného sprievodcu. Tento trend je možné len vyzdvihnúť a pochváliť.

Prinášajú profil riaditeľa organizácie Oáza - nádej pre nový život Petra Gombitu, ktorý hovorí, že láska vždy zvíťazí. Pre duchovné povolanie sa rozhodol ako dvadsaťšesťročný. Dnes ako rímskokatolícky kňaz uzdravuje srdcia a napĺňa ich ľudskosťou.

Približujú aj povolanie a pastoráciu Ľuboša Laškotyho, ktorý je duchovným správcom Diecézneho centra voľného času vo Važci a riaditeľom Komisie pre mládež v Spišskej diecéze. Práca s mladými je pre neho výnimočným darom.

Predstavujú chrámy, ktoré sú svedkami vzácnych kultúrnych hodnôt jednotlivých národov. Tieň pod banánovníkom na Srí Lanke či Bazilika Panny Márie pokoja v hlavnom meste Pobrežia Slonoviny, ktorá je rozlohou najväčším katolíckym chrámom na svete – to všetko sú podoby liturgického priestoru. Pri pohľade na kostoly v rozličných krajinách sveta vystupuje do popredia pojem inkulturácia.

V seriáli Literárne dobrodružstvá si môžete prečítať úryvok z diela Jacka Londona Martin Eden.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220907014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]