[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Viliam Judák konsekroval obnovený kostol na nitrianskej Kalvárii
P:3, 04. 09. 2022 19:15, DOM

Nitra 4. septembra (TK KBS) V sobotu 3. septembra 2022 za účasti veriacich z miestnej farnosti, či mariánskych ctiteľov z Nitry a okolia celebroval nitriansky biskup Mons. Viliam Judák vo farskom Kostole Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii v Nitre slávnostnú svätú omšu spolu s P. Pavlom Krutákom SVD, provinciálom Spoločnosti Božieho Slova, P. Igorom Kráľom SVD, miestny správcom farnosti a pátrami Verbistami z miestnej komunity sídliacej v Misijnom Dome Matky Božej na nitrianskej Kalvárii.

Počas liturgickej slávnosti biskup Viliam Judák nanovo konsekroval obnovený chrám po viac ako dvoch rokoch rekonštrukčných prác, počas ktorých došlo k výmene elektrickej inštalácie, osvetlenia, vymaľovaniu interiéru kostola, výmene stojana na paškál, stolíkov v presbytériu, vyhotoveniu trónu na Božie slovo, zhotovenia okna svätosti a zhotovenia relikviárov pod obetným stolom. V tomto duchu sa hlavný celebrant prihovoril aj prítomným veriacim, priblížil im históriu aj súčasnosť Kostola Nanebovzatia Panny Márie a mariánskeho pútnického miesta na nitrianskej Kalvárii, uvažoval nad významom chrámu pre život veriacich a povzbudil ich ku kresťanskej hrdosti na tento chrám a opravdivému kresťanskému životu. 

Ako v závere príhovoru biskup Viliam Judák povedal: „Chrám je vizitkou viery ľudu, ktorý okolo neho žije. Z úprimného srdca vám aj s pátrami verbistami chcem poďakovať za to, že sa o tento chrám a toto prevzácne posvätné miesto staráte, a že ste vyvinuli veľké úsilie aby sa zaskvel v kráse, ktorú môžeme vidieť, aby to bolo dôstojné miesto pre Boží kult, aby sa tu každý cítil dobre, načerpal tu Božiu milosť a odchádzal odtiaľto lepší po stretnutí so živým Kristom“. 

V rámci samotného obradu konsekrácie chrámu vložil biskup Viliam do relikviárov pod obetným stolom relikvie sv. Lukáša, sv. Pavla, sv. Arnolda Jansena, sv. Ľudovíta Máriu Grignona, sv. Andreja-Svorada, a sv. Beňadika.  V závere slávnosti boli podpísali konsekračné listiny a po jej skončení sa začal tradičný farský deň, súčasťou ktorého bolo agapé a spoločenské stretnutie veriacich s programom pre veľkých i malých.

Zostávajúce rekonštrukčné práce na Kostole Nanebovzatia Panny Márie na Kalvárii v Nitre budú pokračovať do konca roka 2022, a v rámci nich sa ešte dokončí oprava zvonov a oprava fasády kostola. Rekonštrukčné práce na kostole podporili okrem jednotlivých veriacich a dobrodincov, aj Nitrianske biskupstvo, Nitriansky samosprávny kraj, mesto Nitra, či Ministerstvo kultúry SR. Jedna z dominánt Nitry sa tak po rokoch dočkala významnej obnovy, aká jej právom patrí ako národnej kultúrnej pamiatke aj vďaka jej významu pre život Cirkvi ale aj samotného mesta Nitra.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu; ml ) 20220904002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]