[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František dekrétom promulgoval novú ústavu Maltézskeho rádu
P:3, 03. 09. 2022 20:59, ZAH

Vatikán 3. septembra (RV) Pápež František dekrétom promulgoval novú ústavu Zvrchovaného maltézskeho rádu. Vymenoval aj nové dočasné vedenie rádu a stanovil termín mimoriadnej generálnej kapituly na 25. január budúceho roka.

Dekrétom s dnešným dátumom 3. septembra pápež promulgoval s okamžitým vstupom do platnosti novú Ústavnú chartu a súvisiaci Kódex Zvrchovaného vojenského špitálskeho rádu svätého Jána z Jeruzalema, Rodosu a Malty. Dekrétom sú odvolaní držitelia vysokých úradov, rozpúšťa sa súčasná Zvrchovaná rada, zriaďuje sa Dočasná zvrchovaná rada a zvoláva sa Mimoriadna generálna kapitula na 25. januára 2023, sviatok Obrátenia sv. Pavla.

V texte pápež František poukazuje na to, že rád „vždy požíval osobitnú ochranu zo strany Apoštolskej stolice“, pričom zdôrazňuje, že v priebehu storočí rôzni pápeži „zasahovali, aby potvrdili jeho identitu, udržali jeho fungovanie, pomohli prekonať krízy, ako aj zaručili existenciu a rozvoj rádu, a to aj v jeho výsadách zvrchovanosti v medzinárodnej oblasti“.

Identita rehoľného rádu

Pápež tiež pripomína, že výsady samotného rádu netvoria ten súbor právomocí a výsad, ktoré sú vlastné zvrchovaným subjektom, ako sa to uvádza v rozsudku z 24. januára 1953, ktorý vydal kardinálsky tribunál. Ako rehoľný rád je teda „vo svojich rôznych podobách závislý od Svätej stolice“.

Ako Svätý Otec vysvetľuje, v priebehu rokov „s otcovskou starostlivosťou a záujmom“ sledoval cestu rádu a oceňoval jeho diela v rôznych častiach sveta, „aj vďaka veľkorysému príspevku členov a dobrovoľníkov, a zároveň evidoval aj potrebu začať hlbokú duchovnú, morálnu a inštitucionálnu obnovu celého rádu, najmä a nielen členov prvej triedy, ale aj členov druhej triedy“.

Toto „dôležité reformné dielo“ zveril pápež svojmu osobitnému delegátovi, kardinálovi Silvanovi Mariovi Tomasimu, ktorého poveril aj revíziou Konštitučnej charty a Maltézskeho kódexu a - v súčinnosti s poručíkom veľmajstra - aj prípravou mimoriadnej generálnej kapituly. Ako poznamenáva pápež František, „urobilo sa veľa krokov, ale rovnako veľa bolo aj prekážok a ťažkostí, ktoré sa na tejto ceste vyskytli“.

Členovia Dočasnej zvrchovanej rady

Dnes vydaným dekrétom pápež vymenúva Dočasnú zvrchovanú radu, ktorú tvoria: veľký komtúr (Gran Commendatore) Fra' Emmanuel Rousseau, veľký kancelár Riccardo Paternò di Montecupo, veľký špitálnik Fra' Alessandro de Franciscis a spoločný pokladník (Ricevitore del Comun Tesoro) Fabrizio Colonna.

Ďalšími deviatimi členmi Dočasnej zvrchovanej rady sú Fra' Roberto Viazzo, Fra' Richard Wolff, Fra' John Eidinow, Fra' João Augusto Esquivel Freire de Andrade, Fra' Mathieu Dupont, Antonio Zanardi Landi, Michael Grace, Francis Joseph McCarthy a Mariano Hugo Windisch-Graetz.

Dekrétom František definitívne potvrdzuje „všetky právomoci, ktoré boli v minulosti pridelené“ jeho osobitnému delegátovi „až do ukončenia mimoriadnej generálnej kapituly“.

Poďakovanie zo strany Maltézskeho rádu

„V mene celého rádu úprimne ďakujem Jeho Svätosti pápežovi Františkovi a jeho osobitnému delegátovi kardinálovi Silvanovi Tomasimu za starostlivosť, precíznosť a lásku, ktorú prejavili nášmu rádu.“

Takto sa vyjadril Fra' John Dunlap, poručík veľmajstra a hlava dočasnej vlády rádu v komuniké k vydaniu pápežského dekrétu.

Ako ďalej píše, „Maltézsky rád víta otcovské kroky Jeho Svätosti, ktoré dokazujú veľkú lásku pápeža k nášmu rádu. Po dôkladnom preskúmaní rôznych návrhov, ktoré boli predložené v posledných mesiacoch, pápež určil smer, ktorý sľubuje, že zabezpečí budúcnosť rádu aj ako rehoľného inštitútu aj ako zvrchovanej entity“.( TK KBS, RV jb; ml ) 20220903008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]